Stezka korunami stromů na Lipně

Lipno nad Vltavou, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Dostat se do výšek mezi stromy a pozorovat nádhernou jihočeskou krajinu můžete na Lipně. Stezka korunami stromů stojí v nadmořské výšce 901 metrů na vrchu Kramolín. Byla postavena v těsné blízkosti Activ Parku Lipno roku 2012. Mustr si stavitelé vzali ze sousedního Bavorska.

Autor článku: Radomír Němeček, 18. března 2020

Věž, na kterou vystoupáte, se tyčí 40 metrů nad zemí

Atraktivní stavba byla prvním českým unikátem. Stavaři  stezku s devítihrannou věží  citlivě zasadili do krajiny nad jezerem. Vyrostla tam, kde končí na Kramolíně lyžařské vleky. Stala se doplněním nabídky pro turisty na Lipně.  Stezka vás přiblíží k přírodě nestandardním způsobem. Jiná perspektiva pohledů na přírodu vás uchvátí svou rozmanitostí. Nejprve půjdete pozvolna po lávce 362 metrů a pak začnete  stoupat věží dalších 303 metrů. Stezka začíná v podstatě od země a pak vás čeká stoupání  až 6 procent. Rozhlednová  plošina je umístěna na vrcholu věže ve výšce 40 metrů. Můžete pozorovat nejen přehradu Lipno, ale i na Novohradské hory, šumavské hvozdy a v případě příhodných podmínek dohlédnete až k Alpám. Stezku podporuje celkem 76 pylonů a jde o velmi zvláštní vzdušnou architekturu.  Chodník, kterým se budete pohybovat, je 2,5 metru široký.  Celá stezka má bezbariérový přístup.  A tak se sem často velmi rádi vydávají i senioři a vozíčkáři. Rodiny s kočárky jsou zde naprosto běžnou realitou. Děti do tří let mají vstup zdarma. 

Na co se mohou těšit děti

Po cestě  k výškám mezi stromy na vás čekají  interaktivní vzdělávací  zastávky, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací. Třeba o hospodaření v lese.  Děti budou překvapené, co se všechno v lese dělá a co se dá vyrobit ze dřeva. Poznáte, jaká zde žijí zvířata, prohlédnete si dřevěné sochy zvířat. Najdete informace o tom, jak roste strom a můžete poznávat jednotlivé druhy podle listů. Didaktické tabule se obměňují podle ročních období. Upoutá vás i ptačí stezka s budkami, ve kterých hnízdí ptáci. Co však vaše děti zřejmě oslní nejvíce, je adrenalin. Přichystáno je tu 11 adrenalinových sekcí, projdete třemi zážitkovými stanicemi s lanovými prvky, a to ve výšce 24 metrů. Možná se vám zde trochu zamotá hlava, ale děti si užijí napínavé momenty. Bát se nemusíte. Celá trasa je vyrobena z masivního klíženého dřeva, dřevěné zábradlí a postranní transparentní sítě  zajišťují dokonalou bezpečnost.  Z vrcholu věže můžete sjet na speciální podložce nejdelším suchým toboganem v Česku. Posvištíte jím 52 metrů. A nebo si můžete půjčit koloběžky a sjet dolů na nich. Během letních prázdnin je stezka otevřena každé úterý i večer, a to do 23 hodin. Noční návštěva této atrakce má rozhodně své kouzlo.  

Přístupnost

Na stezku můžete z obce Lipno nad Vltavou dojet speciálním autobusem, lanovkou a nebo se tam projít pěšky.  Od parkoviště u lanovky půjdete na Kramolín necelé 4 kilometry. Nejprve se vydáte po zelené turistické značce až na Alpskou vyhlídku, zhruba po 2,5 kilometrech se napojíte na zelenou naučnou stezku Lipno.

Kde se občerstvit

Výborně hodnocená je Restaurace Slunečná louka. Najdete ji u sjezdovky a můžete si tady dát steak nebo pizzu a spoustu dalších dobrot, včetně horkých malin se zmrzlinou. Už jen servírování jídel je tu na vynikající úrovni.

Parkování

Velkokapacitní centrální parkoviště v Lipně nad Vltavou u dolní stanice lanovky je k dispozici zdarma. 

Poloha na mapě

Tip na výlet - areál Království lesa okouzlí vaše děti

Na Lipně je častým cílem výletů celých rodin Království lesa. Lesní hřiště je vzdáleno od stezky jen několik metrů a přibližuje rozmanitosti lesa. Lesní město nabídne velké množství herních prvků, nasálo do sebe spoustu krás, které poskytuje šumavská příroda. Návštěva dobře dokreslí atmosféru, kterou jste na stezce zažívali.  Najdete tu originální lanovky, provazové sestavy, stromová městečka, prolézačky, houpačky, kolotoče, domečky pro děti, hrady a hradiště, prolézačky, pískoviště i skluzavky. Rozsáhlá lanová centra připomínají lesní zvířata, pro které je les domovem. Můžete si zahrát na dendrofon, vyzkoušet hmatový chodník, okusíte život v duté kládě a nahlédnete do hmyzího hotelu. Objevíte s dětmi celý lesní svět. I zde mají pro psy připravené kotce, kam můžete své čtyřnohé miláčky uschovat. 
 

Základní údaje

Provozní doba

leden - březen
10:00 - 16:00

duben - květen
10:00 - 18:00

červen - září
09:30 - 19:00

říjen
10:00 - 18:00

listopad -prosinec
10:00 - 16:00

Vstupné

0 Kč děti do 3. let

Kontaktní údaje

Lipno nad Vltavou 307
Lipno nad Vltavou
+420 388 424 145
info@stezkakorunamistromu.cz
www.stezkakorunamistromu.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Rozhledny
  • amazing places
  • Zábavné
  • pro rodiny s dětmi
  • Vyhlídky
  • Romantická místa
  • pro dva
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.