Dřevěná zvonice v Rovensku

Rovensko pod Troskami, Rovensko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

V Rovensku pod Troskami najdete před kostelem svatého Václava dřevěnou zvonici z roku 1630. Pod její šindelovou střechou visí tři zvony obrácené srdcem vzhůru.

Autor článku: Petr Kouba, 25. července 2020

Dřevěná zvonice se třemi zvony

Před touto zvonicí zde stála původní dřevěná, která však v době třicetileté války vyhořela. Zvonice má osmiboký základ, zhotovený ze silných prken a trámů. Na zvony se zde zvoní šlapáním. Zvon svatý Václav (výška 118 cm, průměr 129 cm, váha 24 q), svatý Jan Křtitel (výška 100 cm, průměr 110 cm, váha 15 q) a svatý Jiří (výška 80 cm, průměr 85 cm, váha 6 q) ulil ve třicátých letech sedmnáctého století zvonař Martin Schretrer z Hostinného. Zvony jsou vyladěny v trojzvuk e', fis', ais' a vyzvánějí  jednoduchou melodii o Janu Husovi. Jsou označovány jako "rebelantské", protože daly podnět selskému lidu k povstání proti útlaky ze strany šlechty a církve během času násilné rekatolizace v české zemi.

foto: Ben Skála

Kudy do Rovenska pod Troskami?

  • Vlak do železniční stanice Rovensko pod Troskami a odtud 1,3 km pěšky ke zvonici. Trasa na mapě.
  • Autobus jedoucí po trase z Turnova staví na náměstí.

Parkování

Zastavit můžete u zvonice. 

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z Rovenska se můžete vydat k dominantně kraje - hradu Trosky. Věže Baba a Pana nabízí nejen pohled do minulosti, ale také do okolní krásné krajiny. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.