Zvonice Vyskeř

Vyskeř, Turnovsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Šest kilometrů jižně od Turnova se nachází obec Vyskeř. Její dominantou je velice pěkná dřevěná roubená osmistěnná zvonice.

Autor článku: Petr Kouba, 13. srpna 2020

Zvonice Vyskeř

Obec se rozkládá se na úpatí čedičového vrchu známého pod názvem Hůra, na němž je dobře znatelná sloupcovitá odlučnost čediče. Vede tudy křížová cesta k poutní kapli svaté Anny. Kromě ní je ve Vyskeři vyhledávanou památkou právě zmiňovaná zvonice se šindelovou střechou, pocházející z roku 1504 v blízkosti kostela Nanebevzetí Panny Marie. Původně zastávala  funkci obranné vížka ke zdejšímu kostelíku, který tehdy ještě neměl svou věž.

foto: Šjů

V roce 1506 získala zvonice i zvon se jménem Václav, o hmotnosti 227 kg a  průměrem 75 cm. Roku 1723 získal gotický kostel zvon Maria o váze 314 kg a průměru 83 cm, ale jelikož během osmnáctého století váha zvonu způsobila porušení zdiva, byl zvon zavěšen do jiné zvonice. Aby ve zvonici mohly být oba zvony, byla její budova přestavěna – zvětšena a vyhnána do výšky. Během první světové války byl zvon Maria rozbit a za druhé světové války byl odvežen i zvon Václav, ten se však po válce našel a byl v červnu 1945 zavěšen do kostelní věže.

Občerstvení

Občerstvení a příjemné posezení nabízí stylový penzion a restaurant Vyskeř, který se nachází ve starobylém historickém objektu z roku 1844.

Kudy do Vyskeře?

Z Turnova po silnici E442,odbočka Doubravice - Hrubá Skála a dále směr Drahoňovice a Vyskeř.

Tipy na ubytování

Parkování

Parkování v obci. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštívit můžete nedaleký zámek Hrubá Skála, který sice slouží jako ubytovací zařízení, ale turistům je přístupná jeho věž s krásnou vyhlídkou. Provozní doba zámecké věže je od dubna do konce října denně kromě pondělí. Odtud se můžete vydat po stopách malého Vaška z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Trasa je dlouhá asi 4 km a vede od zámku k Adamovu loži, dále k Mariánské vyhlídce a ke hřbitovu horolezců, ke skalní veži Skaut a končí v Lázních Sedmihorky, odkud můžete ještě po prohlídce městečka zamířit do nedalekého skalního města, oblíbeného „skaláku“. Nazpět k zámku vás přivede zelená TZ.

Základní údaje

Provozní doba

květen-září (denně)
07:00-18:00

Vstupné

Kč zdarma

Kontaktní údaje

Vyskeř
+420 481 329 211
vysker@craj.cz
www.craj.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.