Posázavská stezka

Hradištko, Posázaví, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Šjů CC BY-SA 3.0

Při procházkách kolem řeky Sázavy člověku letí hlavou trampské písně, které si většina lidí zpívá u táboráků, třeba Babička Marry nebo Pikovickej pacifik Mikiho Rivoly. Každého okouzlí meandry kaňonu. Posázavská stezka vede úchvatným údolím se strmými skalnatými srázy. Obdivovat můžete přírodní krásy, hučení peřejí i proslulý Posázavský pacifiku, jehož táhlé houkání možná uslyšíte.

Autor článku: Petr Kouba, 16. října 2020

Historie Posázavské stezky

Návrh na vybudování Posázavské stezky vzešel od učitele z Prahy Josefa Klimenta, který žil v letech  1858 – 1938 a byl dlouholetým pracovníkem klubu turistů.  Právě turisté jsou zmíněni na pamětní desce, na niž při svém putování krajinou narazíte. Přečtete si, že Posázavská stezka byla vybudována v délce 6,8 kilometru, nákladem 23 000 korun Klubem čsl. turistů v Praze, a to v letech 1914 – 1924. První úsek si mohli lidé projít v červnu roku 1920 v místě zvaném Na Babách.  Území se velmi rychle stalo centrem turistického zájmu. Začaly se stavět první chatky, které postupně plnily oba břehy Vltavy. A začala zlatá éra trampingu a vodáctví, kdy lidé začali z měst unikat do lůna přírody. 

foto: Šjů

Trampská stopa je vidět na každém kroku

Na cestu se můžete vydat nejlépe ze železniční zastávky Petrov u Prahy, kam dojedete vlakem.   Z Petrova sejdete k řece a můžete si prohlédnout trampskou osadu Pikovice, která je součástí obce Hradištko. Posázavskou stezkou půjdete po červené turistické značce a čeká vás  spousta nostalgických krás. Během trasy projdete kolem vrchu Medník, budete  obdivovat řeku s jejími peřejemi i křivolaké stezky vedoucí k trampským srubům, které jsou rozesety podél toku, některé i ve skalách.  Upoutají vás jména osad, jako Údolí ticha, Arizona, Dakota, Toronto a další. Dostanete se  k pamětní desce Posázavské stezky, kde se dá posedět na skalnatém výběžku. Na protějším břehu upoutá vrch Pikovická jehla s křížem na vrcholu. Mohutné skály jsou uchvacující stejně jako divoké peřeje řeky, kterou s oblibou sjíždějí vodáci. Trasa stezky stoupá a klesá, chvílemi máte pocit, že procházíte skálou. Jedenáct kilometrů až do cíle v Kamenném přívozu půjdete po lesních, šotolinových cestách i dvou kamenných stupních. Objevíte několik úchvatných vyhlídek před Třebsínským vodopádem. Nejznámější je Žampašská, z které se vám otevře pohled na 48 metrů vysoký železniční viadukt z roku 1901, který překlenuje rokli Kocoura je součástí Posázavského pacifiku. Raisova vyhlídka vám dopřeje čarovný pohled do údolí řeky Sázavy  a na Klimentově vyhlídce můžete pozorovat vodáky, jak plují řekou. 

foto: Šjů

To nesmíte minout. Posázavský pacifik...

Pokud se vydáte na cestu z Petrova u Prahy, můžete jet zpátky z Kamenného Přívozu slavným Posázavským  pacifikem, který jede po jedné z nejkrásnějších českých železnic a je vyhledávanou raritou i pro jiné výlety. V jízdním řádu ho najdete pod číslem 210. Vede z Prahy do Čerčan a velká část prochází právě kaňonem řeky Sázavy.  Na celé trase má i několik tunelů a projedete se i po zmíněném vysokém viaduktu u Žampachu. 

foto: Šjů

Jedna zajímavost. Chráněná rostlina – Kandík psí zub

Pod Medníkem, který budete na trase Posázavské stezky míjet roste mnoho vzácných rostlin, a proto je lokalita vrchu od roku 1933 chráněnou přírodní památkou. Je to jediné místo v republice, kde roste kriticky ohrožená rostlina Kandík psí zub. Pokud se vydáte na výlet Posázavím brzy na jaře, uvidíte ji kvést. Liliovitá rostlina má růžovofialové květy a trochu vám bude připomínat brambořík. Jméno dostal kandík podle cibulky, která je uložena hluboko v zemi a vypadá svým tvarem jako psí zub.  Kromě něj objevíte také vzácné kapradiny nebo třeba Tis červený. 

foto: Šjů

Jak se dostat k Posázavské stezce

Můžete jet z Prahy vlakem do Petrova  a dále pokračovat po stezce a vrátit se z Kamenného přívozu vlakem. A nebo opačně - jet vlakem do Kamenného přívozu a pěšky se po stezce vrátit. Pokud pojedete autem, nejlepší je dojet do Hradištka Pikovic, kde automobil zaparkujete a ulicí Ke Stezce dojdete na trasu. 

Občerstvení

Na Posázavské stezce vás příjemně překvapí studánka s pitnou vodou pod Medníkem. A pokud dostanete chuť třeba na pivo nebo například utopence, můžete si oboje vychutnat v Hospodě U Starce, na kterou narazíte.  Hospoda má slavnou historii, scházeli se v ní trampové a vodáci.  Řadu let od roku 1972 byla zavřená, než se našel dobrodruh, který by legendární podnik  provozoval. Otevřená je od března roku 2018. Hosté si libují, že tady mají výborné pivo, domácí polévku a doma upečený chléb. Majitele někteří označují za podivína. Po neblahých zkušenostech prý nemá rád vodáky, cyklisty a pejskaře.  V Pikovicích se můžete občerstvit v Restauraci  U Dolejších nebo Restauraci Na Růžku. V sezoně je u parkoviště v Pikovicích otevřeno občerstvení U Kelímka.  

Tip na výlet vlakem na Posázavskou stezku

Vystupte na zastávce Petrov u Prahy. Stezka je vzdálena několik málo metrů od zastávky. Projdete si celou stezku a následně pokračujte do železniční stanice Kamenný přívoz, odkud se vrátíte zpět domů. Délka pěší trasy: 10,9 km. Trasa na mapě

Parkování 

Parkoviště  na veřejném tábořišti v Pikovicích, provozovaném místními hasiči, kde zaplatíte  na den a jednu noc  35 Kč za auto, 35 Kč za osobu a 35 Kč za stan.  Provoz: od 1. května do 30. září

Poloha na mapě

Tip na výlet  

O zlatě, historii a trampech 
Pokud se rozhodnete u zlatonosné Sázavy zůstat na veřejném tábořišti až do dalšího dne, můžete zavítat do Regionálního muzea v Jílovém u Prahy.  Tam si doplníte své poznatky a dojmy z výletu. Muzeum je specializované na těžbu zlata v České republice. Ve spolupráci s Geofondem ČR vytváří středisko hmotné dokumentace ložisek zlata u nás. Není tedy divu, že disponuje těmito stálými expozicemi: Zlato v České republice, Z historie regionu, Tramping a příroda v jižním okolí Prahy. Do Jílového dojedete vlakem, z Petrova u Prahy, kde do vlaku nastoupíte, je to druhá zastávka. Nádražní ulicí  k muzeu dojdete.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více