Zámek Veltrusy

Veltrusy, Okolí Prahy, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Zámek Veltrusy se nachází na sever od Prahy v těsné blízkosti obce Veltrusy. Je obklopen jedním z největších a nejkrásnějších přírodně-krajinářských parků, ve kterém můžete obdivovat malebné pavilony, kabinety či třeba sochařskou výzdobu.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Zámek, kterému se řeka stala osudem

Vzhledem k blízkosti řeky Vltavy se tohoto krásného objektu s nádherným rozlehlým parkem vždy bolestně dotýkají velké záplavy. Přesto se pokaždé podaří navrátit zámku i parku jeho neobvyklou krásu. O jeho atraktivitě svědčí i obliba, kterou si získal u filmařů. Natáčely se tu například filmy Prstýnek, Amadeus, Malá mořská víla, babí léto a mnohé další. Při prohlídce zámku uvidíte krásné interiéry zámku, Rudolfův sál, kde jsou také pořádány různé kulturní akce či třeba Černou kuchyni. Prohlídka vede přízemními prostorami i patrem a začíná u pokladny v přízemí špýcharu. Další velmi zajímavý okruh je nazván „Historické skleníky v zásobním zahradnictví“ a je doprovázen výkladem průvodce.

foto: 1m-m

Veltrusy nabízí expozice zbraní i kočárů 

Veltruský zámek ve svých expozicích představuje historii lovectví, sbírku kočárů, nahlédnout můžete do unikátních historických skleníků a seznámit se s unikátním zámeckým parkem, který sloužíval k odpočinku a společenským hrám panstva.

Expozice lovectví je k vidění se Špejcharu a je založena zejména na sbírkách trofejí a loveckého náčiní a mapuje šlechtickou loveckou vášeň od 18. do 20. století. Především pro děti je lákadlem vycpaná medvědí rodinka. V pozdně barokní stodole je umístěna sbírka historických kočárů a k vidění jsou téměř všechny druhy, pocházející z přelomu 19. a 20. století. Uvidíte kočáry, které byly určené ke každodennímu užívání, ale také nádherné a zdobné kočáry slavnostní.

Prohlédněte si zámecký park 

Unikátní je přírodně krajinářský park, ve kterém uvidíte třeba Laudonův pavilon, který vznikl jako stavidlo vodního kanálu, Egyptský kabinet s mostem se sfingou, pavilon Marie Terezie uprostřed jízdárny patřící k největším v Evropě a další zajímavosti včetně drobných architektonických památek. S parkem se můžete seznámit prostřednictvím cyklotrasy, která je dlouhá asi 8 km a zahrnuje 11 zastavení. Že nemáte s sebou vlastní kolo? Ve Veltrusech jsou na cykloprohlídku připraveni. Kolo vám zapůjčí a navíc vás doprovodí průvodce, který vás seznámí s historií zámku a parku a provede vás i skleníky, které představují dosud funkční zázemí staré kuchyňské zahrady. Parkem prochází mezinárodní cyklotrasa Praha- Drážďany.

Tipy na ubytování

Občerstvení hledejte v ovčíně

V budově bývalého ovčína se nachází restaurace, která nabízí občerstvení a kde je možné uspořádat i třeba svatební hostinu.

Vlakem na zámek

Z vlakového nádraží půjdete pěšky 2 km až k zámku. Trasa na mapě

Parkování

Přibližně 800 metrů od zámku je veřejné parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte nedaleký zámek Nelahozeves. V obci stojí rodný dům hudebního velikána Antonína Dvořáka. Vidět tu můžete také kostel sv. Ondřeje, kde malý Antonín hrával na kůru, a při kostele dřevěnou zvonici.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Ostrov 59
Veltrusy
+420 315 781 146
veltrusy@npu.cz
www.zamek-veltrusy.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Filmová místa
 • Zahrady a parky
 • Zámky
 • Výlety
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Architektonické památky
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • amazing places
 • když prší
 • pro dva
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.