Tvrz Čelákovice

Čelákovice, Polabí, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Imani CC BY-SA 3.0

Ve středočeské obci Čelákovice, v okrese Praha – východ stojí tvrz, ve které dnes sídlí městské muzeum. Je pěknou zastávkou na procházce nevelkým, ale malebně působícím městečkem dotýkajícím se břehů řeky Labe.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Trocha historie

Původní tvrz pochází ze 14. století a v průběhu doby prošla řadou úprav. Nejprve byla doplněna o severní křídlo, později upravena v renesančním duchu. Následovala přístavba hospodářské budovy a uzavření hradební zdí se dvěma bránami, z nichž dodnes zůstala jedna dochovaná. 

Tvrz je důstojným sídlem Městského muzea

V současné době tvrz slouží jako sídlo Městského muzea majícího ve svých sbírkách obrovský sbírkový fond. Jsou zde exponáty nejen z Čelákovic a nejbližšího okolí, ale ukrývají se zde také archeologické nálezy přesahující hranice katastru. Depozitáře obsahují sbírky o neuvěřitelném až téměř milionu kusů předmětů a v objektu Muzea v tvrzi mohou návštěvníci spatřit expozice přírodovědné, archeologické a historické. 

foto: Imani CC BY-SA 3.0

Ve sbírkách je důkaz využití zlata v době kamenné

Exponáty dokumentují osídlení oblasti, její hospodářský a kulturní život. K vidění je i řada velice cenných předmětů. Je zde například keramická obličejová maska z doby bronzové či zlatá záušnice pocházející z pozdní doby kamenné. Jednou z expozic je sbírka textilií B. Koutníkové.

Důležitá infomrace

Městské muzeum v Čelákovicích je z důvodu rekonstrukce uzavřeno. Otevřeno je pouze infocentrum, každý den 9-12:30 a 13:30-17 hod.

Kde se občerstvit

Pokud vám vyhládne, vydejte se do centra města, kde je řada možností občerstvení. Vyzkoušet můžete například celotýdenně otevřenou tavernu Atheny, nabízející řecké speciality. Najdete ji na ulici Sady 17. listopadu. 

Vlakem do Čelákovic

Vlakem – z Masarykova nádraží v Praze do stanice Čelákovice. Z nádraží půjdete po žluté trase 1,2 km přímo k tvrzi. Trasa na mapě

Parkování

Možnost i nezpoplatněného parkování v obci. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte asi 6 km vzdálený Přerov nad Labem, kde se nachází nádherný skanzen lidové architektury a navštívit můžete také zdejší muzeum Moto–Velo.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.