Stezka Bosou nohou

Valtice, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Při návštěvě jihomoravských vinic kolem Valtic se můžete vydat na netradiční naučnou stezku. Nese název Bosou nohou. Nachází se na hranici Česka s Rakouskem. Cestou kromě různých povrchů poznáte i pamětihodnosti a spoustu zajímavostí.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. března 2021

Půjdete i rakouskými místy

Naučná stezka Bosou nohou měří necelých 5 km. Z Valtic se po ní vydáte do rakouské obce Schrattenberg. Určitě se na trase nudit nebudete. Okružní cesta vám nabídne 11 zajímavých zastavení. Můžete si na nich projít bosou nohou po různých typech přírodního povrchu. Pocítíte kamínky, písek, šišky nebo třeba kůru. Budete se pohybovat také třeba po vratkém mostě z dřevěných trámů. Odpočinout si můžete na dřevěných lehátkách.

Muzeum železné opony

Na stezce se nachází mimo jiné Muzeum železné opony. Pokud jste příznivci válečné a vojenské historie, určitě zde najdete spoustu zajímavých informací a artefaktů z nechvalně známé doby komunistického totalitního režimu. Muzeum železné opony Valtice je prvním svého druhu v České republice. Prezentuje historii služby na přísně střežené státní hranici zvláště od 50. let minulého století do roku 1989.

Kolonáda na Rajstně

Stezka začíná i končí poblíž Kolonády na Rajstně nad Valticemi. Kolonáda je architektonickým klasicistním skvostem, který vás uchvátí na první pohled. Vznikla začátkem 19. století. Krásné jsou sloupy s korintskými hlavicemi i vyvýšená atika připomínající pařížský Vítězný oblouk. Ze střešního ochozu kolonády vás očaruje výhled do okolí. Uvidíte Mikulov se zámkem a Svatým kopečkem, Pálavské vrchy, minaret v Lednici, hřeben Malých Karpat na Slovensku a rakouskou zříceninu Falkenstein.+

Děti se cestou sklouznou po přírodní skluzavce.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Občerstvit se cestou můžete v rakouském areálu Bertiho chaty. Odbočíte ze stezky Bosou nohou pod Chrastinami(292 m n.m.) a půjdete k chatě po červené 746 m. U rakouské chaty je dětský park a například toalety jsou umístěné v objektu, který je ztvárněn jako obrovská zvětšenina ozdobeného nočníku.

Po cestě nechybí zastávka s přírodním grilem, můžete grilovat z vlastních zásob.

Vlakem na stezku

Pokud pojedete do Valtic vlakem, ke Kolonádě na Rajstně jsou to ze železniční stanice 3 km.

A víte co dalšího podniknout Ve Valticích?

Vezměte si venkovní hru Nachozeno ve Valticích a poznejte Valtice i z jiného úhlu. A ještě se přitom velmi pobavíte.

Parkování a přístupnost

Nejlepší je vydat se na stezku Bosou nohou z parkoviště pod Rajstnou, kde můžete zaparkovat svůj automobil. Přístup na naučnou stezku je z parkoviště bezproblémový. Trasa je okružní, dlouhá necelých 5 km a vede částečně i územím Rakouska.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Valtické podzemí s vinnými sklepy
Ve Valticích toho je k vidění a poznávání skutečně hodně. Pokud jste milovníky vína,pro začátek zkuste Valtické Podzemí. Jde o unikátní labyrint obnovených částí historických vinných sklepů. Jsou vzájemně propojené a jejich celková délka je necelý 1 kilometr. Sklepů je celkem 13, nacházejí se v hloubce 6 až 12 metrů pod povrchem. Podzemí je celoročně zpřístupněno.

Štítky

 • Zábavné
 • Výlety
 • pro rodiny s dětmi
 • se psem
 • romantické cestování
 • Turistika
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Poznávací
 • pro dva
 • amazing places
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.