Vila Stiassni

Brno, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V brněnské části Pisárky si dopřejte prohlídku významné Vily Stiassni. Byla postavena v letech 1927-1929 pro rodinu židovského textilního továrníka Alfreda Stiassni, který s rodinou v roce 1938 emigroval. Nyní je objekt ve správě Národního památkového ústavu, dočkal se obnovy a je otevřen návštěvníkům.

Autor článku: David Hlisník, 24. listopadu 2023

Vila hrála ve filmech

Po válce funkcionalistická Vila Stiassni sloužila pro ubytovávání významných návštěv Brna. Zahrála si i ve filmech, např. Lída Baarová, Skleněný pokoj , Četníci z Luhačovic nebo ve snímku Bohéma. V základním prohlídkovém okruhu si prohlédnete reprezentační prostory prvorepublikové vily a soukromých apartmánů rodiny s průvodcem. Uvidíte schodišťovou halu, jídelnu, společenské salonky. Po mohutném schodišti vystoupáte do prvního patra a nahlédnete do soukromých pokojů rodiny s šatnami, koupelnami a ložnicemi. Nechybí ani prohlídka části určené služebnictvu.

Vila Stiassni

Prohlédněte si zahradu i Masarykovu čtvrť

Součástí vily je krásná zahrada, kterou si projděte individuálně sami. Vaší pozornosti jistě neujde reprezentační parter, terasa, plavecký bazén a tenisový kurt. V severní části je k vidění dvojice skleníků, ovocný sad a bývala kuchyňská zahrada. S průvodcem se můžete vydat na výlet i do významného okolí vily. Jde o tzv. Masarykovu čtvrť. Pyšní se vilami postavenými pro bohaté průmyslníky podle projektů významného architekta Ernsta Wiesnera.

Kde zaparkovat

Necelých 400 m pod vilou je Parkoviště Preslova.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V areálu vily je okouzlující kavárna Café Ernst s pěknou terasou. Je v podstatě funkční výstavní expozicí, poctou Ernstu Wiesnerovi a připomínkou legendární prvorepublikové kavárny Esplanade.

Přístupnost

  • Zastávka trolejbusu MHD je necelých 400 m pod vilou.
  • Z hlavního vlakového nádraží je to pěšky 4,4 km. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hroznová 82
Brno 603 00
+420 778 545 993
+420 724 756 189
vila@npu.cz
www.vila-stiassni.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více