Výlet vláčkem motoráčkem do Tolštejnského panství

Jiřetín pod Jedlovou, Lužické hory, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Vydejte se na pohodový výlet vláčkem do Jedlové v Lužických horách za výhledy na rozhlednu Jedlová a zříceninu hradu Tolštejn.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. července 2020

Vlakem do Jedlové

Do Jedlové se pohodlně vlakem dostanete jak z Děčína, tak i z Nového Boru. Romantická cesta vláčkem trvá přibližně hodinu a tento výlet patří pohodové jednodenní výlety pro turisty a rodiny s dětmi. Výchozím a zároveň cílovým bodem výletu je železniční stanice Jedlová.  

Mámení turistických rozcestníků

Vdechli jsme svěží vzduch a nakročili na cestu, která je už od nádraží dobře značená. Nedaleký turistický rozcestník „Tolštejnská cesta“, jehož součástí je přístřešek s posezením a kmen určený pro odstavení kol nám prozradil, že po zelené značce bychom se od něho dostali k odbočce na Jelení skálu, do Cvikova, a opačným směrem třeba do Jiřetína pod Jedlovou. Žlutá značka sdělovala délku vzdáleností ke Stožeckému sedlu, na Malý Stožec, na rozcestí k ŽST Chřibská, do Rybniště a několika dalších zajímavých míst, včetně zříceniny tolštejnského hradu. Ten jsme měli v úmyslu navštívit, ale plán byl jasný: nejprve vystoupat k rozhledně na Jedlovou a až cestou zpátky vzhůru na tolštejnský hrad! Další rozcestník U ranče je umístěný ve výšce 625 m n. m. Snažil se nás nalákat na červenou, po které by nás prý dovedl k rozcestí pod Ptačincem či do Lesného, ale odolali jsme.  Čím výš jsme byli, tím krásnějšími pohledy nás příroda odměňovala.  V závěrečné pasáži stoupání (počítejte s příkrým stoupáním po zpevněné asfaltové cestě) se odkryl opravdu nádherný výhled na zvlněné vrcholky hor až do Německa. Při ohlédnutí pohledu dominoval vrch Klíč, proslulý svými suťovými poli a zde žijícími kamzíky. Plíce říkaly něco o telefonním čísle první pomoci, ale oči už ostřily na ukazatel s nápisem Jedlová – rozhledna a lákavou číslicí prozrazující, že cíl se objeví za 300 m.

Hurá, jsme na vrcholu

Ještě pár kroků a je tu zděná krasavice, rozhledna Jedlová. Vděčně jsme usedli na jednu z dřevěných lavic nedaleko jejího vchodu a nejprve jsme se rozhodli občerstvit v restauraci. Čepují zde totiž pivo z místního pivovaru Cvikov a Kocour a to  si nesmíme nechat ujít. Mimochodem v restauraci výborně vaří, pochutnáte si na české klasice, rozhodně doporučujeme.

Tipy na ubytování

A teď už na rozhlednu

Vyhlídková věž se tu vypíná s nadhledem prožitých let a trpně snáší přítomnost nezbytnost stavby moderního, bohužel v dnešní době již nezbytného vysílače. Vstupenky po dvaceti korunách jsme zakoupili dle instrukcí v restauraci u rozhledny. Do věkové kategorie 6 – 99 let, kterou hlásá nápis na dveřích vyhlídkové věže, jsme se také vešli. Zdolali jsme nespočet schodů a zakrátko jsme se mohli kochat krásným výhledem z ochozu rozhledny. Po sestoupení z rozhledny jsme se pokochali výhledy do kraje od horní stanice vleku. Následovala kraťoučká zastávka u pomníku básníka Friedricha Schillera, který stojí přímo u lavic venkovního občerstvení a míříme z kopce dolů, k odbočce na Tolštejn.

Vzhůru na Tošltejn!

Malý kousek jdeme lesem a objevuje se cesta vedoucí vzrostlým stromořadím s výhledem na krásné horské louky. Po chvíli se vynořují dva skalnaté vrchy, po kterých vedou cesty jištěné zábradlím. Vlající praporek dává vědět, že se jedná o pozůstatky hradu Tolštejn. Četní turisté na vyhlídkových ochozech to svou přítomností potvrzují. Na mohutném stromě je pro nás již zbytečný ukazatel, který nás odkazuje na červeně značenou cestu doprava. Zastřešený informační panel prozrazuje, že součástí hradu je restaurace s vyhlídkou, která má otevřeno od neděle do čtvrtka 9.00 – 19.00 hod., v pátek a v sobotu až do 24.00 hod.  A tak o důvod víc, proč se těšit na Tolštejn.

A jsme na hradě

Na hrad vede dobře udržovaná zpevněná cesta, po které je možné se dostat i s dětským kočárkem. Počítejte, že na konci je prudší schodiště s několika schody. Hrad Tolštejn jsou v dnešní době již jen pozůstatky kdysi mohutného sídla, ale i tak budí respekt. Vyhlídkové ochozy jsou přístupné z letní terasy restaurace a jsou bezpečně ohraničeny pevnou zábranou. Za poplatek 20 Kč se můžete kochat jak je libo. Na vyhlídkové ochozy vede prudší úzké železné schodiště. Výhledy, ale stojí za to! 

Zpět na vlak

V restauraci na Tolštejně jsme se nezdrželi. A tak vyrážíme zpět na vlak. Z Tolštejna na nádraží je to po Tolštejnské cestě pouhé 2 km a hlavně z kopce.  

Štítky

  • Poznávací
  • Vyhlídky
  • Zříceniny
  • Vyzkoušeli jsme
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • Romantická místa
  • pro seniory
  • Hory a pohoří
  • Rozhledny
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.