Nevšední rozhledna Kelčský Javorník

Rajnochovice, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.2/10
Autor fotky: obec-chvalcov.cz

Na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů Kelčský Javorník nad Rajnochovicemi stojí atraktivní kruhová rozhledna. Je vysoká 35 m a můžete se z ní kochat pohledem do všech světových stran.

Autor článku: Radomír Němeček, 14. srpna 2020

Vystoupáte až do výšky 35 metrů

Trochu atypicky vypadající rozhledna se vypíná na Kelčském Javorníku do 35 m nad krajinou. Nemá obvodové zdi, takže budete stoupat po točitém schodišti a rozhlížet se do okolí už cestou. Na horní plošinu tohoto architektonického skvostu vede 156 schodů. Každý jedenáctý stupeň tvoří zastavení s vyhlídkou. Stavbu věže tvoří dvanáct obloukovitě zakřivených modřínových lamel. Symbolizují hodinový ciferník. Jsou uspořádané do kruhu kolem ocelového sloupu s vřetenovým točitým schodištěm. Ohnuté lamely mají připomínat tradici ojedinělé továrny na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem. Vaše oči z vrcholu rozhledny dohlédnou na Jeseníky s Pradědem, uvidíte Králický Sněžník, Beskydy, Javorníky, Malou Fatru, Bílé Karpaty nebo hrad Buchlov.

Hostýnské vrchy nabízejí rozmanitý relax

V oblasti kolem Hostýna zažijete aktivní letní i zimní dovolenou. Můžete projít například dvanáctikilometrovou Naučnou stezku Hostýnské vrchy. Dá se absolvovat pěšky, na kole, nebo v zimě na běžkách. Poznáte na ní přírodní i historické zajímavosti centrální části vrchů. Kdo rád lyžuje, zavítá určitě rád do dvou lyžařských areálů Tesák a Troják. Běžkaři si zase vychutnávají Hostýnskou magistrálu, 52 km značených a upravených běžkařských tras. Své neopakovatelné kouzlo má samotný Hostýn s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a nádherně zdobenou Křížovou cestou Dušana Jurkoviče.

Jak na rozhlednu 

Z Bystřice pod Hostýnem pojedete ke skiareálu Tesák, kde je parkoviště. Odtud se vydáte pěšky po žluté turistické stezce Cestou bojovníků za mír. Od rozcestí Pod Čerňavou se k ní přidává Cyrilometodějskou stezka, po které dorazíte až do cíle.  Na rozcestí u památníku Jehelník změníte směr ze žluté na zelenou. Odtud je k cíli už jen 700 m. K rozhledně půjdete celkově necelých 5 km. Cestou budete míjet místa, která připomenou boj partyzánů. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

Ve skiareálu Tesák je stejnojmenná restaurace, kde si můžete dát oběd. Provozují i venkovní občerstvení. 

Jak zabavit děti

Dětem můžete ukázat Přírodní památku Nádrž Tesák, kde žije ohrožený čolek karpatský.

Parkování

U skiareálu Tesák je parkoviště.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Rajnochovice
+420 573 391 263
spkj@centrum.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.2/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více