Rozhledna na Velkém Lopeníku

Lopeník, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na moravsko-slovenské hranici v Bílých Karpatech stojí na Velkém Lopeníku (911 m n. m.) rozhledna. Má kamenný podstavec a je dřevěná. Na vyhlídkovou plošinu vede 101 schodů. Čeká vás však ohromující výhled.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

Stávaly zde již dvě předchozí rozhledny

První rozhledna byla na Velkém Lopeníku postavena v roce 1944. Tehdy sloužila jako triangulační bod. Už za dva roky však lehla popelem. Ještě téhož roku byla postavena nová, 16 m vysoká rozhledna. Ta zde vydržela do poloviny 70. let minulého století. Současná rozhledna byla slavnostně otevřena na Velkém Lopeníku v roce 2005.

foto: obec-lopenik.cz

Vyhlídková plošina je 19 metrů vysoko

Dřevěnou stavbu, vysokou 21,9 m, naleznete blízko obcí Lopeník, Březová a Nová Bošáca. Rozhledna je poměrně mladá a stala se symbolem česko-slovenského přátelství. Na betonovo-kamenný podstavec byla posazena dřevěná konstrukce z dubových trámů. Při pohledu vzhůru uvidíte, že se příhradová konstrukce postupně ve dvou směrech zužuje. Vyhlídková plošina je umístěna v 19 metrech. Vystoupat k ní musíte po 101 schodech.

foto: obec-lopenik.cz

Z plošiny spatříte malebnou krajinu

Po výstupu na rozhlednu se vám otevře úžasný pohled na malebnou krajinu široko daleko. Uvidíte nejen nádhernou krajinu Bílých Karpat a jejich okolí. Když je pěkné počasí, spatříte toho mnohem více. Málokterá rozhledna v ČR nabídne vaším očím takovou plejádu krásných kopců. Můžete pozorovat Malou Fatru, Malé Karpaty, Pálavu, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Strážkovské vrchy, Povážský Inovec a Beskydy. Při výjimečné viditelnosti jsou vidět i Jeseníky.

foto: obec-lopenik.cz

Tipy na ubytování

Občerstvení

V sezoně je u rozhledny otevřen kiosek s občerstvením. Můžete využít posezení na lavičkách. Je zde otevřené ohniště, pokud byste chtěli opékat nějakou uzeninu. K dispozici je pramen pitné vody, přístřešek a suché WC.

Rozhledna je přístupná celoročně. Vstup na ni je na vlastní nebezpečí.

Jak na rozhlednu a parkování

Auto můžete zaparkovat na parkovišti nad obcí Lopeník. Z parkoviště půjdete po zelené a žluté turistické značce. Tato trasa je dlouhá 4,5 km a vede po asfaltové a následně po zpevněné, kamením vysypané cestě. Kopíruje část Naučné stezky Lopeník. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Tip na zajímavý výlet

Naučná stezka Lopeník přiblíží krajinu
Pokud se chcete blíže seznámit s chráněnou krajinnou oblastí Bílé Karpaty a obcí Lopeník, vydejte se po 10 km dlouhé kruhové Naučné stezce Lopeník. Úvodní panel najdete u obecního úřadu v Lopeníku. Na osmi zastávkách seznamuje s rostlinami a živočichy, okolními obcemi a lesními bylinami. Půjdete kolem Grúně a Malého Lopeníku. Na panelech jednotlivých stanovišť získáte informace také o vrchu Velký Lopeník. Poznáte historické události a seznámíte se s lesním hospodařením. Cestou poznáte obec Březová a vaší pozornosti jistě neujde lidová architektura Kopanic. Právě Kopanice jsou posledním zastavením stezky. Panel přibližuje jejich tradice a hospodaření. Pokud budete putovat touto krajinou v květnu nebo červnu, uvidíte na pastvinách záplavy orchidejí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.