Zámek Bystřice pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zámek v Bystřici pod Hostýnem se nachází 20 km od Přerova. Při jeho návštěvě se seznámíte s ukázkou modernizace panských sídel. Obýval ho známý rod Laudonů.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. ledna 2021

V zámku se vyráběla i keramika

Zámek v Bystřici pod Hostýnem pochází z poloviny 15. století, kdy vznikl jako gotická tvrz. Později byla přestavěna na gotický zámek. Koncem 18. století tady byla manufaktura na výrobu keramiky. Tomu také odpovídají expozice, které si můžete prohlédnout. Dozvíte se, že zámek byl dějištěm mnoha událostí. Roku 1897 zde pobýval císař František Josef I. Nejznámějšími majiteli byli Laudonové. Vlastnili ho 106 let.

V expozicích muzea je keramika i cechy

V zámku si prohlédnete expozici městského muzea. Zahrnuje několik částí. Seznámíte se s keramikou na šlechtických dvorech a v měšťanských domech. Upoutá vás i keramika v domácnostech na Valašsku. Dále jsou zde k vidění Bystřické cechy a pracovna Františka Táborského.  Východní křídlo prvního poschodí zabírá expozice ohýbaného nábytku. Spatříte výběr nejzajímavějších kusů nábytku ze sbírek firmy TON. Zajímavá je Loudonská galerie. V prvním poschodí zámku se konají kulturní akce, jako koncerty a výstavy. Na prvním nádvoří uvidíte sluneční hodiny. Nahlédnete do bývalé kaple, kde se nachází expozice napoleonských vojáků.

K zámku patřil park

Zámecký park v Bystřici pod Hostýnem patřil mezi nejkrásnější na Moravě. Za doby Oliviera Loudona, který byl majitelem zámku, dosáhl park největšího rozmachu. Byla tu zimní zahrada, oranžerie, skleníky, rostly zde vzácné rostliny. Loudon zde dokonce pěstoval i ananasy. Je zde umístěna kopie jeho sochy. Veřejnosti je však park bohužel nepřístupný.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v nedalekém Angello Pizza pod zámkem.

Vlakem do muzea

Želzniční stanice se nachází 1,3 km od muzea. Dojdete tak k muzeu pohodlně pěšky. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti přímo u zámku. Z parkoviště zámek uvidíte.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se po Bystřicku na kolech
V zámecké cyklopůjčovně si můžete zapůjčit kola pro celou rodinu a vydat se na výlet po okolí. Ke kolu vám tu zapůjčí i přilbu nebo dětskou sedačku. Z Bystřice se dostanete na trasy Hostýnské magistrály. V informačním centru předtím obdržíte mapu Kroměřížska. Naláká vás například poutní místo Svatý Hostýn. Páteřní trasa je dlouhá 19 km. Startuje na Svatém Hostýně a končí v Lázech. Na sedmi místech magistrálu kříží odbočky na vedlejší trasy.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Pod Platany 2
Bystřice pod Hostýnem 76861
+420 573 501 901
info@mubph.cz
bystriceph.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Umění
  • Výlety
  • pro dva
  • Muzea
  • pro seniory
  • Vojenská muzea
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Východní Morava

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.