Naučná stezka Prameny řeky Úpy

Pec pod Sněžkou, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Naučná stezka Východní Krkonoše - Prameny Úpy je dlouhá zhruba 13 km a při jejím zdolání byste neměli minout 16 zastavení. Na informačních tabulích se dozvíte řadu zajímavostí o zdejší flóře i fauně a zejména pak o Úpském rašeliništi.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Nejvýše pramenící řeka 

Řeka Úpa se rodí nenápadně uprostřed nízkých kosodřevin, 2 km od Sněžky, v prostoru zvaném Úpské rašeliniště. Ve výšce 1432 m n. m. je tak nejvýše pramenící českou řekou. Úpa pramení na Bílé louce severně od Studniční hory a následně padá do Úpské jámy (400 m). Zprvu malý pramínek protéká Horním a Dolním úpským vodopádem, postupně nabírá síly z dalších přítoků, jako jsou Sněžný a Rudný potok, proplétá se skalami a posléze letí Obřím dolem. Poněkud mírněji pak již řeka teče Bukovým údolím až do Pece pod Sněžkou, kde tvoří menší jezírko. Úpa protéká několika městy, např. Trutnovem, Úpicí, Českou Skalicí a po 80 km své pouti v Jaroměři ústí do řeky Labe. Jméno Úpa pochází z baltského či keltského slova – upa, což znamená řeka. 

Do chráněného území není vstup povolen

Začátek Naučné stezky Prameny řeky Úpy je u dolní stanice lanovky v Peci pod Sněžkou, kde se dozvíte základní informace o této přírodní zajímavosti. Po značené trase se vypravíte z Pece pod Sněžkou přes Obří důl, okolo bývalé Obří boudy až k Luční boudě. Pramen Úpy v Úpském rašeliništi není přímo přístupný,  leží v 1. pásmu Krkonošského národního parku mezi Sněžkou, Hraničním hřbetem a Studniční horou. Severní částí rašeliniště  prochází modře značená  turistická trasa od bývalé Obří boudy k  Luční boudě, ale jinak není vstup do chráněného území povolen.  

Nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště 

Úpské rašeliniště je přírodní rezervací, která se nachází na rozloze 73 ha. Jedná se nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších a připomíná  subarktickou tundru z doby ledové. Hloubka rašeliny, která zde vznikla před téměř 6 000 lety postupným odumíráním mechu rašeliníku, lišejníků a různých trav, je na některých místech až 1,20 m.  Drsné horské klima je příhodné pro život rostlin i živočichů, například zde můžete vidět    slavíka modráčka tundrového nebo  šídlo horské. Z rostlin se zde pak uchoval  třeba malý ostružiník moruška. 

Tipy na ubytování

Nazpátek se svezte lanovkou

Zpáteční cestu doporučujeme stejnou po trase naučné stezky, v těchto partiích Krkonoš je stále co objevovat a obdivovat. Nebo si ještě vyšlápněte na Sněžku a odtud se nechte do Pece pod Sněžkou svézt lanovkou.  

Informace o trase

  • Trasa: Pec pod Sněžkou, Obří důl, bývalá Obří bouda, Luční bouda
  • Náročnost: Střední 
  • Délka trasy: 13 km

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.