Science centrum - Pevnost poznání v Olomouci

Olomouc, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

Pokud vás zajímá věda, nepohrdnete zajímavým tipem, kam se podívat na střední Moravě. Navštivte Interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v centru Olomouce. Zažijete neformální vědecké poznávání.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. srpna 2020

Původně tu stávala bastionová pevnost

O stavbě císařsko-královské pevnosti v Olomouci rozhodla v polovině 18. století Marie Terezie. Součástí opevnění se stala Korunní hradba.Areál celé Korunní pevnůstky sloužil jako opevnění Olomouce. Uvnitř byla vojenská strážnice a válečná prachárna. Později zde vzniklo velké dělostřelecké skladiště. Po roce 2015 vzniká science muzeum.

foto: pevnostpoznani.cz

Na co se můžete těšit

Navštívíte ojedinělý prostor bývalého vojenského skladiště se v režii Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Areál se proměnil v progresivní muzeum vědy. Díky své autenticitě a poutavě předkládaným programům slouží všem věkovým kategoriím.

foto: pevnostpoznani.cz

Jaké expozice vás čekají

  • Do historie! – V této části můžete v historické uniformě zkoumat dějiny Olomouce. Dozvíte se, jak sloužila pevnost v historii dělostřelectvu. Provádět dobou vás budou animátoři. Dominantou expozice je komiksový příběh. Projdete se jím pomocí velkoformátových panelů. Přiblíží éru vlády Marie Terezie a císaře Františka Josefa I.
  • Živá voda – Do vodního světa vás zavedou živočichové v nadživotní velikosti. Budete se na ně dívat pod mikroskopy. Nahlédnete do koryt řek, prohlédnete si larvy různých živočichů. Periodická tůně přiblíží tajemné korýše a další. V pískovně na vás čeká vážka a uvidíte dokonce i tajemnou podmořskou jeskyni.
  • Rozum v hrsti – Tato expozice se odehrává v osmimetrové maketě lidského mozku s neuronovou sítí. Čeká na vás spousta logických úkolů, luštění šifer, hlavolamy. Otestujete si vědomosti a intelekt. Zahrajete si třeba i 3D piškovorky. Uchvátí vás přístroj gyroskop. Používá se na Mezinárodní vesmírné stanici a díky jeho rotačním způsobům pohybu se budete cítit jako pilot akrobat.
  • Světlo a tma – V expozici se dozvíte, jak vzniká světlo. Poznáte podstatu světelného záření. Pochopíte nástrahy, které musí světlo překonat při putování prostorem. Objevíte, že díky světelnému záření lze vytvořit elektrický proud a nebo rozehrát hudební nástroj. Zjistíte, jak proudí horký vzduch, když jste v létě na rozpálené silnici. Experiment vám předvedou s dutým zrcadlem, fotoaparátem a fénem.

Čím se zabaví děti

Interaktivní pískoviště s 3D kamerou
V expozici Živá voda najdete s dětmi interaktivní pískoviště. Díky videomappingu na písek, budete překvapeni, co vše se dá vytvořit. Uvidíte, jak spolu s 3D kamerou písek reaguje na na to, jak se tvaruje hmota. Můžete tu tvořit různé typy moří, zelené planiny, skály i jícen sopky.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na olomouckém parkovišti U výpadu. Z parkoviště U výpadu se vydáte přes Mlýnský potok a dojdete do pevnosti pěšky. Vzdálenost je zhruba 400 m.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Přeneste se do jiného světa
Digitální planetárium, které je součástí Pevnosti poznání, rozhodně stojí za návštěvu. Po prohlídkách expozic si do něj udělejte výlet. Můžete zhlédnout tématické filmy, které jsou považovány za populárně naučné trháky s českým dabingem: Zpátky na měsíc, Ledové světy, Zázraky vesmíru, Nové světy, Se zvířátky do vesmíru, Neuvěřitelný vesmír a Dvě malá sklíčka. Můžete navštívit statickou expozici  astronomie a kosmonautiky. Zde obohatíte vědomosti o vesmíru. Dozvíte se, jak probíhal výzkum sluneční soustavy a teoreticky se dotknete i blízké budoucnosti vesmíru.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.