Muzeum Kolín

Kolín, Kolínsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Muzeum v Kolíně se nachází ve třech objektech v areálu chrámu sv. Bartoloměje na Brandlově ulici. Spolu s muzeem v Českém Brodě, Kouřimi a tvrzí v Hraděníně je příspěvkovou organizací Středočeského kraje. V jeho expozicích se nachází sbírky archeologické, entomologické, etnografické a numismatické, jsou zde zastoupeny staré tisky, umělecká řemesla i výtvarné umění.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Historie mapující (nejen) péči o tělo

První částí Muzea v Kolíně je tzv. Červinkovský dům, ve kterém se v roce 1886 narodil malíř Rudolf Kremlička. Zdejší expozice „Měšťanský dům“ představuje trendy v bydlení a životním stylu měšťanských vrstev 19. století. V druhé části nazvané „Královské město Kolín ve středověku“ si můžete mimo jiného prohlédnout model středověké podoby Kolína a ve třetí, „Hygiena a péče o tělo v průběhu staletí“ vám ukáže hygienické potřeby a doprovodné texty vás seznámí s historií mýdla, toaletního papíru a také – toalet.

Muzeum Kolín

Do Nové farní školy za muzeem pravěkého Kolínska

V budově Nové farní školy v areálu chrámu je umístěno Dvořákovo muzeum Kolínska v pravěku. Najdete zde dlouhodobou archeologickou výstavu, která představuje výsledky záchranného archeologického výzkumu z trasy obchvatu Kolína. Mezi exponáty můžete vidět například bronzové, stříbrné a železné šperky pocházející z hrobů, keramika a mnohé další. Výstava je rozdělena na část věnovanou bydlení, pohřbívání a na antropologické a osteologické nálezy.

Po stopách Josefa Svatopluka Machara

Budova Staré farní školy vám představí knihovnu a pracovnu básníka Josefa Svatopluka Machara, rodáka z Kolína, kde nechybí ani svérázná „orientální sbírka“. V budově je umístěna také expozice „Bitva u Kolína“, kde jsou k vidění zbraně armády pruského krále Fridricha II a vojsk habsburské monarchie, portréty slavných historických osobností či obrazy, na kterých je vyobrazena zmiňovaná bitva.
V muzeu jsou několikrát do roka pořádány krátkodobou výstavy, různé doprovodné programy a také třeba vánoční program s výtvarnou dílnou určený dospělým i dětem.

Kde zaparkovat

Parkovací místa ve městě jsou většinou zpoplatněna.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete třeba v Naivním restaurantu, kde se konají také výstavy děl regionálních umělců a každý měsíc má tak restaurace jiný ráz. Nachází se na Kutnohorské ul. č. p. 54.

Kudy do Kolína? 

  • Autem od Prahy po dálnici D11, exit č. 42 směr Velký Osek – Kolín.
  • Vlakem – nejbližší železniční zastávka Kolín se nachází 911 m od Muzea. Trasa na mapě.
  • Autobus – zastávka MHD je jen 150 m.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zamiřte do kolínského Aquaparku, jeho součástí je i oblíbená restaurace s výhledem na bazén. Ve městě si můžete prohlédnout baštu středověkého opevnění, chrám sv. Bartoloměje, starý židovský hřbitov, který je druhým nejstarším v Čechách. Můžete se vydat také na projížďku po obnovené Kolínské řepařské drážce. Trasa je dlouhá asi 4 km.

Základní údaje

Provozní doba

úterý - pátek
9:00 - 17:00

sobota - neděle, svátek
10:00 - 17:00

24.12., 25.12., 31.12, 1.1.
zavřeno

Kontaktní údaje

Brandlova 35
Kolín 280 02
+420 321 722 988
info@muzeumkolin.cz
www.muzeumkolin.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více