Železniční muzeum Lužná

Lužná, Křivoklátsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Železniční fandové si přijdou na své ve středočeském  Železničním muzeu Lužná u Rakovníka. V expozici muzea jsou totiž parní lokomotivy, motorové vozy a rozličné technické železniční zařízení.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Přehlídka (nejen) parních krásek

Již tradičně největším lákadlem muzea jsou parní lokomotivy, kterých se zde nachází více tři desítky. Jsou mezi nimi malé lokálkové lokomotivy i respekt budící velké stroje. Mezi nejstaršími parními lokomotivami mohou návštěvníci obdivovat parní lokomotivu z roku 1899, která se po kolejích naší republiky proháněla až do padesátých let dvacátého století. Kdo se kdy pohyboval v Českých Budějovicích, mohl ji spatřit poblíž zdejšího nádraží, kde plnila funkci pomníku. Dalšími zajímavými kousky jsou například první lokomotiva vyrobená podnikem Škoda Plzeň, stroj „mikádo“ s průměrem kol téměř dva metry, lokomotiva zvaná „papoušek“, ale také motorový vůz „Komarek“ z roku 1903, který byl umístěn ve sbírce Národního technického muzea, ze které byl zapůjčen a stal se po téměř 60 letech svého „důchodu“ v hale muzea znovu uveden do provozu. Stal se tím nejstarším provozuschopným strojem muzea v Lužné. Další zajímavostí jsou úzkorozchodné parní a motorové lokomotivy, které byly využívány v hutních provozech na Kladně. Provozuschopné exponáty slouží k projížďkám po úzkorozchodném okruhu, který se v areálu muzea nachází.

Jízdenky i štípací kleštičky

Ve velkém sále je k vidění řada různých exponátů, od modelů, fotografií, dokumentů, sdělovací zabezpečovací a techniky, nezbytných svítilen, jízdenek a kleštiček na jejich označování až po nářadí potřebné k údržbě tratí, kolejivo či části výhybek. 

Přejete si zažít jízdu vlakem taženém parní lokomotivou?

Kromě prohlídky množství zajímavých exponátů je možné do Lužné zamířit také ve dnech, kdy se zde pořádají nostalgické jízdy vlakem taženým parní lokomotivou. Navíc muzeum pořádá celou řadu zajímavých akcí, například jízdy k Berounce, do depozitáře v Chomutově, parní a modelové víkendy, dětské dny a další. Aktuální nabídku muzeum pravidelně umisťuje na své webové stránky. Muzeum si lze prohlédnout v doprovodu průvodce (délka prohlídky 60 – 90 min), ale také bez něho a pro tento případ je možné si zapůjčit v pokladně průvodce tištěného. 

Kudy do Lužné?

  • Autem z Prahy po silnici E48 směr Karlovy Vary, u Nového Strašecí odbočka na silnici č. 237. V okruhu cca 5 – km od muzea jsou umístěny směrovky.
  • Vlakem z Masarykova nádraží do železniční stanice Lužná. Cesta trvá asi 80 minut. 

Parkování

Veřejné parkoviště je přímo u muzea. Zobrazit na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zamířit můžete na hrad Křivoklát, který je vzdálený necelých 20 km, či zamířit třeba do nedalekých Krušovic, kde se nachází pivovar s historií sahající až do roku 1548. Exkurzi si lze dohodnout předem na tel. +420 737 224 087 nebo mailem exkurze@krusovice.cz. V pivovarské prodejně si můžete zakoupit pivní suvenýry a samozřejmě zdejší vyhlášené pivo.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.