Rozhledna Hradišť
Kadlín, Mladoboleslavsko, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

U malé vesničky Kadlín na Mělnicku stojí od roku 2006 rozhledna Hradišť. Vyrostla na místě, které bylo v dávných dobách obýváno kelty. Její tvar nás také vrací do minulosti, neboť má připomínat strážní středověkou věž.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. dubna 2020

Základy rozhledny tvoří kameny dárců

Dřevěná opláštěná rozhledna vyrostla na vrchu Hradišť, ve výšce 314 m n. m. Má masivní kamenný podstavec, je vysoká 19 m a z vyhlídkového ochozu nabízí pohled na Kokořínsko, Středočeský kraj s horou Řípem, vidět je nezaměnitelný Bezděz a Ještěd a za ideální viditelnosti můžete spatřit i Krkonoše. Každý ze základních kamenů, kterých je na téměř dvě stovky, má své číslo, které značí dárce. Jejich seznam je umístěný na webu obce Kadlína.

Za rozhlednou z Kadlína

K rozhledně vás přivede cesta z obce Kadlín a abyste nezabloudili, orientovat se vám pomohou dřevěné šipky s popisem. Zaparkovat je možné na konci obce. Půjdete-li z návsi, na konci obce odbočíte vpravo na cestu, která vás přivede přímo k rozhledně. Při cestě vlakem je nejbližší železniční zastávkou obec Mšeno. Od nádraží se dáte po polní cestě, která vás zavede do obce Stránka. Zde přejdete na silnici vedoucí do Ledců a budete pokračovat do Kadlína. Tato trasa měří necelých osm kilometrů.

Nenechte si ujít všech 7. Kadlínských zastavení

V Kadlíně si můžete prohlédnout 7. Kadlínských zastavení, mezi něž patří expozice venkovského kováře, staré selské techniky, motyček, polních plodin, naučná stezka Hradišť, rozhledna Hradišť a kostel sv. Jakuba většího. Muzejní expozice se nachází v budově obecního úřadu. V pokladně muzea, které je otevřeno od úterý do neděle 9 – 12 a 13 – 17 hod., můžete zakoupit upomínkové předměty – pohlednice, ploché píšťalky s motivem rozhledny, magnetky, sběratelské karty a turistické vizitky a také turistickou známku č. 1416.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nedaleké Mšeno (cca 7 km) vám v teplých letních dnech nabídne osvěžení ve vodách městských lázní, vybudovaných ve stylu art déco. U lázní začíná údolí Debř, kterým prochází několik pěkných značených tras. Modrá turistická značka vás ze Mšena přivede ke Mšenským pokličkám, zajímavým skalním útvarům, které svým tvarem připomínají přerostlé houby.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kadlín

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Vyhlídky
  • Pro dva
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10