Kersko

Hradištko, Polabí, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Petr Vilgus CC BY-SA 3.0

Převážně rekreační středočeskou obec Kersko proslavila zejména osobnost spisovatele Bohumila Hrabala. Zdejší Pivnice Hájenka, kam spisovatel chodíval na pivo, se dokonce i s přilehlou cestou objevila ve filmu Slavnosti sněženek, který vznikl na základě Hrabalovy literární předlohy.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Po stopách spisovatele Bohumila Hrabala

V Kersku, choulícím se pod korunami vzrostlých stromů, si můžete prohlédnout Hrabalovu chatu s číslem 0274, kde ve společnosti mnoha divokých koček pobýval prakticky do konce svého života. Rodina Hrabalových nejprve žila v nymburském pivovaře, jehož prostředí spisovatele inspirovalo k námětu legendární novely, podle níž vznikl film Postřižiny. Později bydleli ve vile „Hrabalce“, kterou najdete ve stejném městě v lokalitě Na Bělidle na č. 1661. V pivovaře dodnes Bohumila Hrabala připomíná pamětní deska a poblíž Hrabalky je umístěna informační tabule s popisem Hrabalovy cyklostezky. Pokud byste se chtěli vypravit z Kerska po stopách tohoto výjimečného autora, Nymburk určitě nesmíte minout, stejně jako třeba nedalekou Sadskou, v jejímž hotelu Modrá hvězda, kam spisovatel chodíval na pivo, vyslechl historku vrchního Vaníčka, na základě které vznikl román Obsluhoval jsem anglického krále. Místem posledního odpočinku Bohumila Hrabala je malý hřbitov v nedalekém Hradištku.

Šípkovou se šesti!

Pivnice Hájenka stojí při hlavní cestě procházející Kerskem. Její útulný interiér zve na tradiční šípkovou omáčku, proslavenou filmem Slavnosti sněženek. V létě je zde možnost příjemného venkovního posezení, a protože je Kersko místem oblíbeným cyklisty bývá tu často doslova  „narváno“. V obci probíhají tradiční pravidelné Lesní slavnosti na počest Bohumila Hrabala. Můžete se vydat o již zmiňovaných místech, nebo na ta, která měl známý autor rád. Součástí bývá bohatý doprovodný program v Hájence, který je určený dospělým i dětem. O aktuálním datu konání je třeba se informovat na webu pivnice.

Do Kerska za Josefským pramenem

Další zajímavou zastávkou v Kersku je Josefský minerální pramen, jenž představuje zdroj přírodní uhličité vody bohaté na jód a lithium a z širokého okolí se k němu sjíždí obyvatelé, aby si trochu této kyselky odvezli domů. V severní části polesí při břehu řeky Labe se v lokalitě U Kamene nalézá 80 cm vysoký menhir, o němž se soudí, že býval pravděpodobně hraničním kamenem.

Kde zaparkovat

Parkování na bezplatném parkovišti u Pivnice Hájenka či při okraji vozovky v obci. 

Poloha na mapě

Tip na výlet v okolí

V nedalekém Hradištku je nejen místo posledního spisovatelova odpočinku, ale sídlí zde také jezdecká škola Equus Kinsky. Konávají se tu jezdecké závody a to jak parkurové, tak rovněž halové závody spřežení. Hradištko jezdeckým sportem žije v létě i v zimě. Zamířit můžete také do obce Písty, u které se nalézá vzácná přírodní památka písečný přesyp, přezdívaný Česká poušť či Polabská Sahara.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.