Osada Kopec

Staré Křečany, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Osada Kopec se nalézá ve Šluknovském výběžku, asi jeden kilometr od Brtníků. Najdete tu množství překrásných stavení lidové architektury a můžete odtud zamířit za krásami Českého Švýcarska a Labských pískovců.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Romantická poloha

Osada se rozprostírá v hlubokém údolí, jímž protéká Brtnický potok, který pramení pod Dřívější Starou hájovnou na vrchu Lichtenberg u Brtníků. Je zde minimum stálých obyvatel a zdejší malebná stavení jsou využívaná zejména pro rekreaci. Můžete tu vidět z původní zástavby asi polovinu dochovaných stavení typické lužické architektury, kterou tvoří roubené chalupy a hrázděné domy s podstávkou. V blízkosti Kopce je množství příležitostí pro horolezce. Mezi osadou a Kyjovským údolím je řada nepříliš vysokých skalních věží, které lákají vyznavače adrenalinu ke svému zdolání v prostředí romantických roklí. Z osady se můžete vydat do okolí pěšky i na kole, vede tudy několik příjemných tras.

Po stopách sakrálních památek

Obec je poměrně bohatá na sakrální památky. Mezi nejznámější patří kříž u Richtermühle s masivním kamenným podstavcem. U čp. 16 můžete vidět kříž s podstavcem zdobeným reliéfy, další známý je kříž u Mittelmühle. V nedalekém lese se pak nachází umě vyvedená socha sv. Antonína. Rovněž v lese je umístěn památník lesníka Říhy, jehož zde zabil v roce 1854 padající strom. 

Občertvení

V osadě je vyhlášený hostinec U Oty.

Tipy na ubytování

Parkování

V obci můžete zaparkovat.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z osady Kopec zamiřte do údolí Brtnického potoka a údolí Křinice. Přes Turistický most v Kyjovském údolí kde se nachází křižovatka turistických cest se dáte k Brtnickému neboli Loupežnickému hrádku, kde se jsou dodnes viditelná do skály vytesaná sklepení bývalé věže. Další zajímavou zastávkou je mohutný skalní převis Velký pruský tábor. Následuje Soví vyhlídka, romantické místo Šternberk kde stával lovecký zámeček a cesta se vrací nazpět do osady Kopec. Trasa je dlouhá asi 13 km, počítejte se 3,5 – 4 hodinami cesty.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kopec
Staré Křečany

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Příroda
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • romantické cestování
  • Romantická místa
  • pro dva
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.