Strakonický hrad

Strakonice, Strakonicko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.5/10

Na ostrohu nad soutokem Otavy a Volyňky ve Strakonicích se vypíná středověký hrad. Vznikl již ve 13. století a se svou gotickou věží Rumpál je celý hradní komplex dominantou jihočeského města. Hrad prochází již několik let rozsáhlou rekonstrukcí.

Autor článku: Radomír Němeček, 5. února 2021

Těště se na architektonické skvosty

Strakonický hrad je národní kulturní památkou. Architektonických skvostů hradu je zde k obdivování mnoho. Uvidíte, že hradní komplex má dokonce tři nádvoří. Kolem nich je řada významných objektů. Mezi hlavní patří Děkanský kostel sv. Prokopa, založený ve 13. století šlechtickým rodem Bavorů ze Strakonic. Určitě nepřehlédnete budovy bývalého panského pivovaru. Dále Bavorský palác, kapitulní síň a ambity. Hrad se pyšní dokonce dvěma věžemi. Hradní prostory využívá Muzeum středního Povltaví. K hradu patří i zámecká rezidence, kterou využívá základní umělecká škola.

Probíhá rozsáhlá rekonstrukce

Vzhledem k rozsáhlé rekonstrukce hradu, která má skončit v polovině roku 2021, jsou uzavřeny historické expozice, výstavní sály v hlavním paláci, včetně kapitulní síně a ambitů v budově bývalé komendy maltézského řádu. Právě zde vzniká unikátní expozice řádu maltézských rytířů.

Můžete vystoupat na věž Rumpál

Hradní palác na druhém nádvoří chrání obranná věž s břitem ze 13. století. Získala název Rumpál podle zařízení, kterým se provinilci spouštěli do zdejší hladomorny. Na ochoz věže můžete vystoupat po 96 schodech. Odměnou vám bude krásný výhled nejen na město Strakonice rozprostírající se podél řek Otavy a Volyňky, ale i na nedaleké vrcholky šumavského předhůří.

Tipy na ubytování

Černou kuchyni objevili až při rekonstrukci

Rekonstrukce části hradního areálu odhalila černou kuchyni. Můžete si ji prohlédnout. Tvoří ji dodnes zachovaný dýmník, přípravna a chlebová pec se sušárnou, která pochází asi z 18. století. Je zde zachován pozoruhodný systém odvodných kouřových kanálků. Unikátní stavba se nachází mezi II. a III. nádvořím a je přístupná pouze z brány, která je propojuje.

Geolokační hra Za Švandou dudákem ze Strakonic

Můžete si v místě s celou rodinou zahrát Geofun, hru pro chytré telefony. Průvodcem vám bude Švanda dudák. Projdete se kolem hradu, kolem řeky v Podskalí a centrem města. Budete odpovídat na otázky (z nápovědy), skládat obrázky nebo řešit slovní přesmyčky.

Jak zabavit děti

Děti určitě potěší prohlídka safari. V hradním příkopu skotačí kozy a ovečky, oslík a poníci. K dispozici je také hledačka Strakonická šifra, která popisuje zajímavá místa pomocí básniček.

Občerstvení

Hradní kuchyně je ve Strakonicích vyhlášená. V restauraci Hradní sklípek na II. hradním nádvoří ochutnáte velké množství jihočeských gastronomických specialit, včetně měšťanského piva Švanda.

Kde zaparkovat a jak k hradu 

Automobil můžete zaparkovat na několika plochách v okolí hradu. Jsou to Parkoviště Strakonice u hradu západ, Parkoviště Nábřežní, Parkoviště Strakonice u hradu východ. Ze všech parkovišť se do hradního komplexu pohodlně dostanete.

Poloha na mapě

Tip na výlet

K replice Stonehenge
Na prostranství u ulice Ellerova ve Strakonicích na nábřeží si můžete připadat jako v Anglii. Objevíte tam repliku jedné z bran Stonehenge. Model je sice vyroben z betonu, ale má stejnou velikost jako jedna z bran slavného komplexu menhirů a kamenných kruhů na Salisburské pláni. Betonové kvádry posloužily při experimentech místního rodáka Pavla Pavla. Kladly si za cíl poodhalit tajemství zvedání a přesného usazování obřích kamenných překladů na vrcholu pilířů.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 1
Strakonice 38601
380 422 744
infocentrum@meks-st.cz
www.hradstrakonice.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Architektonické památky
  • Historické
  • Výlety
  • pro dva
  • Hrady
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.