Rozhledna Kraví hora u Bořetice - nádherné pohledy na vinařské tratě

Bořetice, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: jizni-morava.cz

Rozhledna Kraví hora se nachází na jižní Moravě na kopci Olbramy. Vinařské obce Bořetice a Němčičky se mohou stát výchozím místem pro váš výlet k rozhledně do nadmořské výšky 272 m.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2020

Rozhlednu postavili na počest úspěchu Bořetic

Rozhledna vznikla v roce 2006 jako pocta Bořeticím, které získaly titul Vesnice roku 2005. Díky tomu se můžete nyní rozhlédnout do kraje moravských vinic z výšky. Rozhledna je vyrobena ze dřeva. Měří 15 m, má 4 patra, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 12 m. Vystoupáte k ní po 57 schodech a ocitne se ukryti pod střechou. Kromě úchvatného pohledu na mnoho vinařských tratí v okolí uvidíte Pavlovské vrchy, Novomlýnskou nádrž nebo Kyjovskou pahorkatinu. Vedle rozhledny vás zaujme kaplička . Je vyzdobena slováckými motivy. Stojí v zahrádce lemované dřevěným plůtkem.

Svobodná republika Kraví hora – Bořetice

Víte, že při návštěvě vinařské oblasti se ocitnete v recesistickém mikrostátu Kraví hora – Bořetice? Svobodná republika, kterou založili místní vinaři, se skládá ze tří částí – Zahraničí, Hliníky a Kraví hora. Republika vinařů má sídlo ve vinném sklepě, který obec Bořetice koupila a dobudovala. V celé oblasti je  však kolem 260 vinných sklepů. Na Vinckově náměstí v Bořeticích si můžete prohlédnout kapličku, která je zasvěcena patronu vinařů sv. Urbanovi. Svobodná republika organizuje vinařské, kulturní a recesistické akce. V blízkosti obce je i malé letiště, kam se můžete podívat. Uvidíte tam 500 m dlouhou a 35 m širokou vzletovou a přistávací dráhu. Je určena především pro ultralehká letadla a záchranářské vrtulníky.

Dobrá zpráva pro cyklisty

Pro cyklisty a pěší je dobrou zprávou, že rozhledna stojí na trati stezky Modrá hora a v blízkosti cyklostezky Krajem André.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

U rozhledny žádný stánek není, je lepší si tedy na cestu vzít svačinu s sebou. Dole pod rozhlednou a vinicemi však můžete navštívit vinný bar Hulata v Němčičkách, restauraci Němčičky a nebo v  Bořeticích Restauraci Kraví hora. V Restauraci Penzionu v zahraničí si prohlédnete výzdobu originálními moravskými freskami na téma čtyř ročních období. Ochutnáte krajové speciality. A samozřejmě se můžete zastavit v některém z vinných sklípků po cestě. 

Jak na rozhlednu

Z Němčiček od parkoviště půjdete k rozhledně po zelené turistické značce 1,5 km. Zajímavá trasa vede k rozhledně z  Bořetic. Vydáte se po žluté a půjdete po cestě mezi krásně zdobenými vinnými sklípky. Od parkoviště je to k rozhledně 1,6 km.

Na rozhlednu vlakem

Na rozhlednu se dostanete vlakem. Přesně řečeno, do zastávky Bořetice. Z vlakové stanice je to k rozhledně pouhé 2,, km po žluté trase

Kde zaparkovat

Automobil můžete zanechat v Němčičkách na parkovišti u sportovního areálu. Pokud půjdete z Bořetic, zaparkujte na rozlehlém parkovišti u Vinckova náměstí.

Poloha na mapě

Mohlo by Vás zajímat

V Němčičkách mají pěkné koupaliště
Hned v sousedství parkoviště, kde jste nechali auto před výstupem na rozhlednu, je pěkné koupaliště. Disponuje velkým bazénem o rozměrech 50 x 25 m, i kruhovým bazénem pro děti. Je zde dvojitá skluzavka pro děti a skákací prkno. Součástí areálu je víceúčelové hřiště a fotbalové hřiště. Na odpočinkových plochách jsou houpačky a prolézačky. Můžete zavítat i do půjčovny sportovních potřeb. 

V zimě si zalyžujete i na jižní Moravě
V Němčičkách je nejníže položený lyžařský areál ve střední Evropě. Nejvyšší bod sjezdovky se nachází v nadmořské výšce 240 m n.m. Svah má převýšení pouze 60 m. Když jsou sněhové podmínky příznivé, mají tu v provozu 2 sjezdovky.


 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Bořetice
+420 519 430 103
boretice@boretice.info

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Příroda
  • Doporučujeme
  • romantické cestování
  • cestování za vínem
  • pro dva
  • Vyhlídky
  • se psem
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.