Hvězdárna Ondřejov

Ondřejov, Posázaví, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Hvězdárna Ondřejov

Středočeská ondřejovská hvězdárna se může pochlubit v České republice dalekohledem s největším průměrem zrcadla, který činí 2 m. Při návštěvě se můžete dozvědět okolnosti jejího založení, zjistit podrobnosti o jejím poslání a významu, v historické kopuli se seznámit s expozicí věnovanou jejímu vývoji a v areálu si prohlédnout množství zajímavých přístrojů, včetně trofejních radarů z 2. sv. války.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Vesmír na dosah

Hvězdárna v Ondřejově nahlíží do soukromí Slunci, hvězdám i meziplanetárním hmotám. Díky největšímu dalekohledu je možné určit například základní fyzikální vlastnosti zkoumaných objektů, jejich oběžnou dobu a mnohé další. Vedle mohutné kopule, ukrývající tohoto obra, v areálu Astronomického ústavu upraveném do podoby parku osazeného vzácnými stromy najdete například také kopuli menšího 65 cm dalekohledu, sluneční spektograf, radioteleskop, magnetograf, zenitteleskop, meteorický radar, kosmickou laboratoř a další vybavení, zařízení a budovy v secesním i moderním stylu.

Hvězdárna Ondřejov

Nahlédněte do tajů observatoře

Pokud se hodláte seznámit se celým areálem, počítejte s procházkou dlouhou asi 1,5 km. Část cest je upravená, ale k řadě zajímavých míst se dostanete pouze přírodním terénem. Také prostory budov a kopule nemají bezbariérový přístup. Park observatoře je volně přístupný, vstup do budov je možný pouze v doprovodu průvodce. Od května do září pořádá Astronomický ústav pravidelné organizované prohlídky hvězdárny, v době letních prázdnin pak probíhají také v pracovním týdnu. V muzeu hvězdárny si můžete zakoupit turistickou známku č. 357, množství pohledů, knihu o historii hvězdárny, brýle na pozorování Slunce či třeba otočnou mapu oblohy.

Kde zaparkovat

Bezplatné parkoviště je u areálu, v blízkosti psího cvičiště.

Kde se občerstvit

Občerstvení najdete v obci na náměstí. 

Kudy do Ondřejova?

 • Autem po dálnici D1, sjezd v Mirošovicích směrem na Benešov – Senohraby – Turkovice – Ondřejov.
 • Vlakem – nejbližší železniční zastávka Senohraby je vzdálená 5,3 km, odtud dále pěšky. Trasa na mapě.
 • Vlakem a pak autobusem - případně železniční zastávka Mnichovice, vzdálená asi 6 km, odkud můžete pokračovat autobusem.
 • Autobusem linka 383 od metra Háje.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Necelých 6 km od Onřejova se rozkládají Hrusice, rodná obec Josefa Lady. Zejména vaše děti ocení zdejší stezku vedoucí po stopách Ladových pohádkových postaviček. Uvidíte domy, známé z jeho ilustrací a na informačních tabulích je zaznamenán i příběh vztahující se k danému místu. V restauraci U Sojků, která stojí na náměstí v blízkosti kostela, nabízí mimo jiné i poctivá staročeská jídla.

Základní údaje

Provozní doba

1.5. - 30.9. sobota - neděle, státní svátky
10:00 - 16:00

Kontaktní údaje

Ondřejov
Ondřejov 251 65
+420 323 620 111
info@asu.cas.cz
www.asu.cas.cz

Štítky

 • Rodinné
 • když prší
 • Hvězdárny a planetária
 • Prohlídky
 • Poznávací
 • Exkurze
 • Naučné
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.