Svatojánské proudy

Štěchovice, Posázaví, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: dvmilan CC BY-SA 3.0

Svatojánské proudy bývaly rájem milovníků přírody, trempů a vodáků. Ačkoliv zde vybudovaná přehradní nádrž ukončila jejich opravdu slavnou éru, dodnes oblast u středočeských Štěchovic zve na krásnou procházku, kterou je možné spojit s plavbou parníkem po Vltavě a odnést si odtud krásný zážitek.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Naučná stezka nabízí to nejkrásnější, co z původních romantických Svatojánských proudů zbylo

Úsekem Svatojánských proudů prochází naučná stezka, která vede hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy. Prochází lesem i po okrajích skal, tyčících se nad stříbřitou vodní hladinou. Začíná ve Štěchovicích a její první úsek vede lesní úzkou cestou nad příkrým srázem. Značná část cesty pokračuje skalnatým terénem s množstvím nádherných vyhlídek. Mezi kameny suťových polí se v organickém substrátu uchytila křídlatá semena různých dřevin a zarůstají tak společenstvím suťových porostů. Cesta míjí původní trampská obydlí a chatičky, vhodně zapadající do rázu přírody. Občas jsou k zahlédnutí na protilehlých skalních stěnách horolezci a ozývají se sirény proplouvajících parníků.

Svatojánské proudy, foto: SJÚ CC BY-SA 3.0

Nazpět se vydejte parníkem

Pokud dojdete až do Slap, můžete se na cestu zpátky vydat parníkem, který pluje po trase Praha (Rašínovo nábřeží) – Zbraslav – Měchenice – Davle – Štěchovice – Slapy-Třebenice a zpátky. Zažijete plavbu krásnou krajinou, budete proplouvat zdymadly.

Kde zaparkovat

V obci Štěchovice lze vůz odstavit na placeném parkovišti.

Kde se občerstvit

Na lodi si můžete dopřát oběd i drobné občerstvení.

Kudy ke Svatojánským proudům

Autem z Prahy po Strakonické směr Štěchovice. Cesta mezi vilkami vás zavede na začátek naučné stezky Svatojánskými proudy. Nazpět se vrátíte buď stejnou cestou, nebo do Štěchovic připlujete parníkem.

Poloha na mapě

Tip na výlet

U nedalekého Přestavlckého potoka se rozkládá místo osazené udržovanými třemi kamennými kříži. Stojí na místě původních dřevěných a odedávna se tradovalo, že se tu nachází střed Českého království. V okolí Svatojánských proudů můžete navštívit některou z vyhlášených trampských osad. Nejstarší mezi nimi je Ztracená naděje, kterou najdete na levém břehu Vltavy pod kopcem Kletecko v místech, kde končily poslední peřeje bývalých Svatojánských proudů. Ačkoliv původní osada musela být z důvodu totálního zničení v roce 1940 vybudována znovu nad zátopovým pásmem, zůstala vyhlášeným místem, kam míří řady běžných trempů i známých osobností, kterým je trempink blízký. Celých 61 let mezi nimi byl i populární trampský skladatel a textař J. Mottl.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Štěchovice 252 07
+420 242 413 669
infocentrum@ou-stechovice.info
www.svatojanske-proudy.cz

Štítky

 • Rodinné
 • Výlety
 • pro rodiny s dětmi
 • Vodní plochy
 • se psem
 • Příroda
 • pro dva
 • Romantické
 • Turistika
 • Poznávací
 • Vyhlídky
 • Romantická místa
 • Kopce a vrchy
 • Řeky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.