Zámek Žleby

Žleby, Kutnohorsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.8/10

Pohádkový zámek Žleby leží nedaleko Čáslavi a je dominantou stejnojmenné obce. Od silnice procházející obcí vás k němu přivede krátká příjemná procházka, vedoucí kolem starobylé hradní zdi. Bude-li vám připadat zámek povědomý, vzpomeňte si na pohádku Nejkrásnější hádanka, kterou zde natáčel režisér Zdeněk Troška.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Za pohádkovou romantikou do Žleb

Za romantickou anglickou neogotickou podobou původně gotického hradu stojí Vincenc Karel Auersperg. I hradní interiéry často vznikaly podle anglické předlohy. A je opravdu nač se dívat. Zámek zve k prohlídce reprezentačních prostor i soukromých pokojů panstva, nabízí pohled po okolí ze zámecké věže, procházku rozlehlým zámeckým parkem, v blízkosti čeká na návštěvníky obora, která je domovem divočáků, dravců, bílých jelenů a dalších volně žijících i domácích zvířat.

Nenechejte si ujít unikátní funkční zámeckou kuchyni

Zámek, který se objevil kromě Troškovy pohádky také v celosvětově proslulém filmu Amadeus a řadě dalších, nabízí tři prohlídkové okruhy v doprovodu průvodce.

 • I. okruh je nazván „Kouzlo romantického zámku“ a jeho trasa vede arkádovým nádvořím s ochozy, reprezentačními sály, zbrojnicí, zámeckou kaplí, Andělskou chodbou, Dóžecím salónem a také třeba zámeckou kuchyní, která zůstala do dnešní doby funkční a je považována za malý technický zázrak.
 • II. okruh pojmenovaný „Život na zámku“ prochází interiéry soukromých pokojů knížecí rodiny, hostinskými pokoji, unikátním zámeckým divadlem a jeho zázemím, představí ukázku dobové hygieny a dá nahlédnout i některých dosud nepřístupných částí zámku. Vzhledem k nutnosti zdolávání točitých schodů je tento okruh fyzicky náročnější a není vhodný pro malé děti.
 • III. okruh prochází čtyřmi palácovými křídly a je známý pod jménem „Knížecí rezidence“. Představuje reprezentační sály i soukromé prostory, zbrojnici, kuchyni, arkádové ochozy, nádvoří, zámeckou kapli, avšak při této prohlídce neuvidíte nejnižší ani nejvyšší bod zámku – středověké hradní sklepení a Velkou vyhlídkovou věž, a součástí prohlídky není ani zámecké divadlo.

Zámecký park

S prohlídkou zámku si určitě naplánujte čas i na procházku zámeckým parkem, který protíná řeka Doubravka. Zámecký park je kulturní památkou a roste zde řada vzácných rostlin. Kousek před lesní oborou je navíc možnost spatřit bílé jeleny.

Tipy na ubytování

Občerstvení s krásným výhledem

V pokladně zámku je kromě vstupenek k dostání řada suvenýrů, publikací, knih či replik uměleckých předmětů. Venkovní posezení Bistro Café nabízí vedle občerstvení pěkný výhled na prostory u průčelí zámku. Vydatnější občerstvení si můžete dopřát v restauraci U Kosů, které najdete na náměstíčku přímo pod zámkem.

Kudy do Žleb?

 • Autem - Od Prahy po silnici na Kolín, Čáslav, dále směr Žleby. Parkoviště je placené, po straně silnici jen kousek od zámku. Celodenní parkovné za automobil činí 50,- Kč, z motocykl 30,- Kč.
 • Vlakem do železniční stanice Čáslav, zde přestoupíte do motorového vlaku jedoucího do stanice Žleby. Trasa na mapě
 • Autobusem z Prahy, Čáslavi a Hlinska.

Parkování

V okolí zámku se nachází 2 parkoviště. První parkoviště je přímo před zámkem a druhé je v ulici Ke Hrázi.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Asi 30 km od Žleb směrem na Chrudim se rozkládá jeden z nejhezčích skanzenů – Veselý kopec. Občerstvěte se na zahrádce restaurace u parkoviště a zamiřte po stopách našich předků. K vidění jsou malebná, zejména roubená stavení a nechybí tu ani živá hospodářská zvířata. Pokud zamíříte směrem na Železné hory, ve vzdálenosti cca 10 km můžete navštívit zříceninu hradu Lichnice a projít unikátní Lovětínskou rokli, asi 1,5 m dlouhé hluboké údolí, kterým protéká peřejnatý potok.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámecká 1
Žleby
+420 327 398 121
+420 724 151 545
zleby@npu.cz
zamek-zleby.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Zahrady a parky
 • Naše tipy
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • amazing places
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro dva
 • když prší
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.8/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.