Památník Josefa Lady

Hrusice, Okolí Prahy, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5.8/10
Autor fotky: muzeumbrandys.cz

Památník oblíbeného českého malíře, ilustrátora a spisovatele Josefa Lady se nachází v jeho rodných Hrusicích, ve Středočeském kraji. Vedle tvorby autora slavné postavičky kocoura Mikeše si tu můžete připomenout také dílo jeho dcery Aleny Ladové.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Ladův rodný dům připomíná pamětní deska

V Hrusicích stojí na místě rodného Ladova domu nový dům a slavného autora tu připomíná jen pamětní deska umístěná na jeho boku. Památník se nachází na jiném místě, v tzv. Ladově vile. Tento dům využívala Ladova rodina k letním pobytům a dvě vzrostlé lípy u vjezdu sem zasadil sám Josef Lada na památku narození svých dcer. V interiéru se z původního zařízení dochovala jen kachlová kamna, která můžete vidět v části expozice věnované Ladově dceři Aleně. 

foto: muzeumbrandys.cz

Po stopách kocoura Mikeše i dobrého vojáka Švejka

Ve vstupní místnosti expozice je umístěn cyklus dvanácti měsíců, ve kterém autor zachytil práci, zvyky a zábavu venkovského lidu. Po seznámení s daty z historie rodiny a jejími fotografiemi jsou na řadě ilustrace, ukázky z Kvítka a k vidění je také autorova neodmyslitelná dýmka. V patře jsou čtyři různě zaměřené expozice. První je věnována Josefu Haškovi a jeho románu Dobrý voják Švejk, který doprovází Ladovy ilustrace. Druhá expozice představuje Ladovu spisovatelskou a výtvarnou tvorbu určenou dětem. Vidět zde můžete pohádkového kocoura Mikeše, jeho kamarády, bubáky a hastrmany. Třetí část je zaměřena na Ladovy obrázky ke knihám pohádek jiných autorů. Čtvrtá expozice představuje tvorbu Ladovy dcery Aleny. Za pozornost stojí i velká zahrada, v jejíž jedné části dodnes roste původní Ladův houbařský les a ve druhé jsou umístěny plastiky s ladovskou tématikou. 

foto: muzeumbrandys.cz

Vydejte se na Cestu kocoura Mikeše po svých nebo na kole

V Hrusicích dozajista poznáte kostel sv. Václava, který je častým motivem Ladových pohlednic. Po celé obci jsou tabulemi označená místa, která můžete znát z knížky o kocouru Mikešovi. Je na nich uveden název daného místa a také krátká ukázka z knížky, která se k němu vztahuje. Hrusice jsou prvním z dvanácti zastavení Cesty kocoura Mikeše, která končí v Říčanech. Dalšími zastaveními jsou Stará cihelna, Kožený vrch, Mariánská pouť, Hladový Mikeš, Setkání s husopaskou, Struhařovská pastvina, Babička s nůší, Mikeš ukraden a Starosta Micinka. Trasa je určena jak pro pěší, tak pro turisty na kole.

Prohlídka

Doba prohlídky je asi 60 min.

Kde se občerstvit

Výtečné občerstvení nabízí hostinec U Sojků, který stojí naproti kostelu. Můžete zde posedět nad dobrotami jako od babičky. Rovněž v blízkosti kostela stojí příjemný stánek s občerstvením a možností posezení doslova na zahrádce, kde točí výbornou malinovou limonádu. 

Vlakem do muzea

Vlakem do železniční stanice Senohraby a odtud pěšky 1,7 km až k muzeu. Trasa na mapě

Parkování

Parkoviště je nedaleko restaurace U Sojků.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštívit můžete nedalekou hvězdárnu v Ondřejově. Areál si můžete projít sami bez průvodce, návštěva budov a kopulí je komentovaná. Zamířit můžete také do Pyšel a udělat si malou procházku z městečka ke zdejší loretě. Při procházce z Pyšel směrem na Čtyřkoly můžete u vodního toku vidět a krmit volně žijící, avšak krotké vydry. V Pyšelích se také nachází moderní golfový areál.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hrusice 115
Hrusice
+420 323 655 204
+420 739 452 165
pamatniklada@centrum.cz
hrusice.muzeumbrandys.cz/cz/

Štítky

  • Naučné
  • Muzea
  • Památníky
  • když prší
  • pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Galerie
  • pro dva
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5.8/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.