Hrad Sovinec

Jiříkov, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10

Majestátní Hrad Sovinec můžete navštívit na severní Moravě v krajině Nízkého Jeseníku, jižně od Rýmařova v obci Sovinec.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2022

Hrad sloužil mnoha účelům

Hrad na ostrožně v horském údolí založili bratři Pavel a Vok ze Sovince počátkem 14. století. Má dlouhou a pohnutou historii. V 19. století tu byl seminář Řádu německých rytířů, později lesnická škola, za války se hrad pod jhem nacistů změnil v zajatecký tábor pro francouzské důstojníky. Po válce vyhořel, dodnes se provádějí zabezpečovací práce.

foto: Hrad Sovinec

Sovinec je obestřen tajemstvím

Znáte pověsti a tajemné historky, které hrad obestírají? Říká se, že se tu objevuje bílá paní nebo šedý skřítek. Tajemství zřejmě skrývá i hradní podzemí. Mají se tam ukrývat archivní vína a tajné německé archivy. Na úbočí kopce, kde hrad stojí, má být pochována ve stříbrné rakvi soví princezna. Říká se též, že v okolí hradu je schovaný hromadný hrob švédských vojáků z třicetileté války.

Prohlédnete si nejstarší části hradu

Hrad na ostrožně v horské přírodě založili bratři Pavel a Vok ze Sovince počátkem 14. století. Během své návštěvy uvidíte nejstarší části hradu s vyhlídkovou věží. Objevíte historické expozice i aktuální výstavy. Památku spravuje bruntálské muzeum.

foto: Hrad Sovinec

Areál má pět nádvoří

Prohlédnete si pět malebných nádvoří. Můžete obdivovat expozici lesnické školy. Z věže se rozhlédnete do přírodního parku. Komentované prohlídky vedou kostýmovaní průvodci. Zavedou vás do podzemí, ukáží mučírnu, konírny, jižní palác. Upoutají vás brány hradu.

Na jižním předhradí je kostel s muzejní věží

Na jižním předhradí stojí Kostel svatého Augustina. Zaujme osmibokou zvonicí, dříve dělostřeleckou věží. Má sedm pater. V každém se nacházejí expozice. Týkají se řádu německých rytířů, historie hradu, období druhé světové války, věžních hodin. Sedmé patro tvoří zvonice s vyhlídkou.

Nezapomeňte sledovat program akcí

Hrad Sovinec v sezoně žije bohatým programem. Bývají tu výstavy, vystupují šermířské skupiny, mušketýři, orientální tanečnice, prezentují se různá řemesla. Stačí sledovat nabídku.

Jak pobavit děti

Na děti čeká replika hradu a dřevěné kuželky.

Občerstvení

Na prvním nádvoří v Klippelově Baště je stánek s občerstvením.

Parkování a přístupnost

U hradu je parkoviště. Jezdí sem autobus.

Poloha na mapě

Kam na výlet v okolí

Podívejte se k vodopádům
Nedaleko Sovince se můžete z Rešova vydat 1,5 km po červené k Rešovským vodopádům. Vodní kaskády vytvořila říčka Huntava. Půjdete po schůdcích, lávkách a můstcích kaňonovitou soutěskou.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Sovinec 58
Jiříkov 79351
554 219 863
sovinec@mubr.cz
www.hrad-sovinec.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více