Hornické muzeum Krásno

Krásno, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

V prostoru bývalého cínového dolu v Krásnu se dozvíte o hornictví úplně všechno. Je zde totiž umístěno Hornické muzeum. Je vzdáleno 20 km jihovýchodně od Sokolova.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. února 2021

Hornický skanzen na několika hektarech

Hornické muzeum Krásno je pobočkou Muzea Sokolov. Vzniklo v roce 1998, několik let po uzavření Dolu Vilém, který zde v roce 1991 ukončil těžbu cínu. Poznáte zde v několika expozicích hornickou činnost na Sokolovsku. Expozice jsou umístěné v šachetních objektech dolu a na volném prostranství. Muzeum je doslova hornickým skanzenem, rozprostírá se na několika hektarech.

foto: omks.cz

Uvidíte parní stroj

V hlavní budově, kde dříve bývala třídírna cínových rud, si prohlédnete těžní parní stroj z roku 1897. V expozicích se dále dozvíte o historii rudného i uhelného hornictví regionu. Nejzajímavějším exponátem jsou zbytky dřevěných žlabů ze 16. století. Nechybějí údaje o dějinách města Krásno a partnerské německé obce Bischofsgrün. Je zde i výstava minerálů.

foto: omks.cz

Expozice pod těžní věží

V budově s těžní věží si můžete prohlédnout expozici důlní dopravy, například vozík, který sloužil jako toaleta, další vozík na dopravu zraněných nebo těžní klec. V prvním patře jsou ukázky záchranných přístrojů, důlní lampy, uvidíte tu mechanismus ovládání těžní věže. Spatříte i pletivem ohraničený prostor bývalé důlní jámy, která je však již zabetonována.

foto: omks.cz

Lokomotivy a vagóny

Od roku 2004 je zpřístupněn i sousední areál. Upoutají vás ukázky lokomotiv a vagónů o rozchodu 450 a 600 mm. Ty pocházejí z podzemí slavkovského revíru. Jsou zde i vagóny o rozchodu 900 mm, které používali horníci v hnědouhelných lomech. Určitě vás venku zaujme například expozice důlních vozíků. Můžete navštívit uměle vytvořenou štolu s ukázkami práce horníků.

Projdete uměle vytvořenou štolou

V dalších budovách vás čekají expozice důlní dopravy, výstava báňského záchranářství, expozice obcí zaniklých hornickou činností, expozice trafostanic. Můžete navštívit uměle vytvořenou štolu s ukázkami práce horníků v budově dílen. Uvidíte vzácný exponát, kterým je bota horníka ze 16. století. Jedna z místností představuje průřez mírně se svažující štolou, ve které horníci tlačí vozík s natěženou rudou k důlnímu okovu.

Atrakce pro děti

Děti bude určitě zajímat jízda důlním vláčkem, kterou si v letní období můžete vyzkoušet.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v Krásném v Restauraci U Divočáka. V nedalekém Horním Slavkově (vzdálenost 4 km) jsou Restaurant Rebel nebo Restaurace Pohoda.

Parkování

Automobil zaparkujete na parkovišti přímo u muzea v Cínové ulici. Z parkoviště se do muzea pohodlně dostanete, je to jen pár metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Rozhledna na Krásenském vrchu
Z Krásna si vyšlápněte na Krásenský vrch, kde stojí atypická rozhledna. Auto zaparkujete pod kopcem na Parkovišti Krásno a pak půjdete po žlutě značené turistické trase necelý 1 km. Rozhledna má atypický tvar. Jde o kamenný dutý válec, který se vypíná do výšky 25 metrů. Na kruhový ochoz budete stoupat po vnějším schodišti, čeká vás 120 schodů. Uvidíte Slavkovský les, Klínovec i další vrcholy Krušných hor, Doupovské hory, vzdálenou stolovou horu Vladař nebo vysílač Krašov.

Dlouhá Stoka
Cestou na rozhlednu se budete pohybovat údolím uměle zachovalého koryta s názvem Dlouhá Stoka. Technická památka pochází ze 16. století a táhne se v délce 24 km od Krásna až k Lázním Kyžvart. Kanál kdysi sloužil pro plavení dřeva a zásobování cínových dolů vodou.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Cínová 408
Krásno
606 806 714
muzeum@muzeum-sokolov.cz
muzeum-sokolov.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Podzemí
  • Výlety
  • pro dva
  • Doly a štoly
  • pro seniory
  • Industriální památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Západní Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.