Bismarckova rozhledna

Cheb, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Jitka Erbenová CC BY-SA 3.0

Nedaleko centra Chebu na Zelené hoře stojí Bismarckova rozhledna. Kdysi bylo místo, kde se vyhlídková věž nachází, v hraničním zakázaném pásmu Železné opony.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. listopadu 2020

Rozhledna nad lázněmi měla řadu názvů

Původně na Zelené hoře stála dřevěná rozhledna z konce 19. století. V roce 1909 ji nahradila odolná kamenná stavba, která zde stojí dodnes. Po německém kancléři Otto von Bismarcovi se jmenuje podobně jako další dvě věže v Čechách. Jedna se nachází v Aši a druhá ve Šluknovském výběžku. Kancléřovo jméno však nese dalších 200 věží, sloupů a mohyl po celém světě.

Na vyhlídku vede 72 schodů

Rozhlednu na Zelené hoře v nadmořské výše 637 m dlouho po válce nikdo nevyužíval. Zabraňovalo tomu hlavně její umístění v místech Železné opony. Nakonec se věž začátkem tohoto století dočkala rekonstrukce a nyní o ni pečuje město Cheb. Rozhledna je vysoká 18 m. Vrchol věže je kruhovitý, zastřešený, vystupují z něj vyhlídkové balkonky do všech světových stran. Na vyhlídku vystoupáte po 72 schodech. Rozhlédnete  se tam po vršcích Českého a Slavkovského lesa, uvidíte Smrčinu a samozřejmě Krušné hory. Vaší pozornosti neujde také nedaleký 56 m vysoký televizní vysílač Cheb z roku 1973.

foto: Jitka Erbenová

Půjdete kolem zříceniny

K rozhledně po zelené turistické cestě z Chebu půjdete kolem Zříceniny kostela sv. Anny. Kostel vznikl přestavbou kaple ze 16. století. V období války byla oblast vysídlena a vzniklo tu vojenské cvičiště. Po odsunu Němců zůstalo pak jen nepřístupné hraniční pásmo. Domy i kostel komunisté srovnali se zemí. Můžete vidět zbytky kostela i základy přilehlých domů.

Upozornění

Rozhledna je přístupná pouze v sezoně od dubna do konce září. U rozhledny je provaz, který pomocí vysvětlivek vtipně informuje turisty o meteorologické situaci. Dozvíte se například, že „je-li provaz suchý, je krásné počasí, je-li mokrý, prší, není-li provaz vidět, je mlha, je-li provaz vychýlen, fouká vítr“ atd. Meteorologická předpověď pak končí slovy: „není-li zde provaz, jste v Čechách“.

Občerstvení

Pod Zelenou horou objevíte pumpu s pitnou vodou. Občerstvovací stánek u rozhledny však žádný není, vezměte si svačinu s sebou. Najíst se pak můžete v některé restauraci v Chebu.

Parkování

Auto můžete zaparkovat na parkovišti Americká v Chebu.

Jak na rozhlednu

K Bismarckově rozhledně půjdete pěšky z parkoviště Americká  po zelené turistické značce. Přejdete železniční trať, kde je železniční stanice Skalka. Od rozcestníku půjdete dále po zelené k rozhledně 3,7 km.

Vlakem na rozhlednu

Pojede-li vlakem, vystupte v železniční stanici Cheb-Skala. Hned u stanice vede zelená trasa, která vás zavede až k rozhledně (viz odstavec "Jak na rozhlednu")

Poloha na mapě

Může vás zajímat

V Chebu peče Golem
Třeba vás upoutá nedávno otevřená obecní pec Golem, umístěná v komunitní zahradě v Májové ulici. V peci se pravidelně pečou chleby, housky, buchty, pizza i maso. Můžete si tam dokonce přinést vlastní těsto a  Golem vám ho upeče. O termínech komunitního pečení najdete informace na webu https://sites.google.com/view/chlebaci

Tip na výlet

Lanový park v Chebu potěší vaše děti
Po návratu z rozhledny můžete v Chebu s dětmi zavítat do malého lanového centra. Stačí přejít hráz vodní nádrže Skalka a vydat se podél Ohře tzv. Kachním kamenem kolem atletického stadionu. Své děti určitě tímto výletem potěšíte. Čekají tam na ně různé atrakce. Například lanový okruh, velké lanové překážky, obří houpačka, volný pád.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Cheb
+420 354 440 302
infocentrum@mestocheb.cz
mestocheb.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Rozhledny
  • pro dva
  • Romantická místa
  • pro seniory
  • Kopce a vrchy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.