Hora Turov

Hronov, Broumovsko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Vrchol Turov tyčící se do výšky 603 metrů se nachází nedaleko Jiráskova městečka Hronova. Místo je opředeno turistickými zajímavostmi přírodního charakteru a dalších. Několik metrů pod vrcholkem mohou návštěvníci vidět Jiráskovu chatu, která byla dříve dřevěná a stala se oblíbeným místem Aloise Jiráska.

Autor článku: Radomír Němeček, 6. května 2020

Mohlo by vás zajímat

Traduje se, že název hory pochází skutečně od divokého býka, jak název sám zavádí. Údajně se jich mnoho páslo na zdejším kopci a na úbočí. Až jednoho dne si místní obyvatelé odnesli jedno jejich tele. Turové si pro něho ovšem přišli a z místa odešli a již se nevrátili. Okolo vrcholu se traduje mnoho dalších pověstí. Vypráví se, že uvnitř je ukryto Svatováclavské vojsko připravené pomoci v dobách nejtěžších. Hora se prý každý rok otevírá na Svatého Václava nebo na Velikonoční pátek.

Jak na vrchol

Pokud půjdete na Turov z Hronova, vyjdete se nejprve po červeném značení. Po 5 kilometrech se napojte na zelené značení vedoucí další 2 kilometry na Turov a k Jiráskově chatě. Z opačného směru můžetete na Turov se vydat ze Stárkova po modré trase, přibližně 4 km z náměstí. Cesty jsou velmi přehledně a dobře značené. Počítejte se stoupáním. 

Přístupnost

Horu Turov můžete navštívit kdykoli během roku

Tipy na ubytování

Občerstvení

Doporučujeme restauraci U Medvěda ve Stárkově. Resturaci naleznete přímo na náměstí.

Parkování

Doporučujeme automobil ponechat na vyznačených parkovištích v Hronově nebo ve Stárkově.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Jakmile pokoříte horu Turov, vydejte se procházkou přes další zajímavosti zpět do Hronova. Z hory se vydejte po zeleném značení směrem k Pěchotnímu srubu Turov. Jakmile si toto vojenské opevnění prohlédnete, načerpáte další síly, pokračujte po modrém značení. Půjdete okolo Maternice u Hronova, která se vyznačuje krásnou přírodou a příjemným posezením. Dále oko turistovo spatří Skalákovu studánku, kde je údajně léčivá voda výborné chuti. Podél cesty si také všimněte Zbečnických chlebů, což jsou skalnaté útvary tvaru bochníku chleba. Dojdete do obce Zbečník a odtud pokračujte po zeleném značení zpět do Hronova.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více