Rozhledna Žaltman

Malé Svatoňovice, Adršpašsko-teplické skály, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10

Nejznámější, nejnavštěvovanější a nejvyšší místo Jestřebích  hor je rozhledna Žaltman,  jinak také nazývaná Hexenstein (740 m.n.m.). Rozhledna dosahuje výšky 22 metrů a můžete se těšit na super výhledy.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. května 2020

Nádherný výhled daleko do kraje

Pokud vystoupáte po 120 schodech  na vrchol rozhledny Žaltman, před vámi se otevře nádherný výhled na Krkonoše, Broumovskou vrchovinu s Ostašem, Javoří hory i Adršpašsko - teplické skály, Orlické hory, Kralický Sněžník, Trosky, Stolové hory v sousedním Polsku, vodní nádrž Rozkoš a někdy dohlédneme až do oblasti u Hradce Králové. Jestřebí hory se nacházejí v Královéhradeckém kraji nedaleko města Trutnov a samotný Žaltman najdete uprostřed lesů poblíž obcí Radvanice (4 km), Malé Svatoňovice (4 km) či Odolov (8 km). 

Tip na celodenní výlet. Pěšky na rozhlednu.

Váš výchozí bod turistického výšlapu na rozhlednu Žaltman bude náměstí v Malých Svatoňovicích, kam se dostanete autem nebo pěšky z nedalekého vlakového nádraží (vlaky ze směru Hradec Králové nebo opačně z Trutnova jezdí každou hodinu).   V Malých Svatoňovicích vás může zaujmout rodný dům spisovatele Karla Čapka, kde se nyní nachází muzeum obou  bratří Karla i Josefa. V parku stojí jejich bronzové sousoší. 

Na rozhlednu i na dobroty na Jestřebí boudu 
Z náměstí se vydáte kolem barokního kostela Sedmi radostí Panny Marie s Madonou a kaple s araukaritovou jeskyní se sochou Panny Marie Lurdské. Krátké zastavení u upraveného prameniště s léčivými vodami jistě stojí zato. Pak již pokračujete Křížovou cestou k Božímu hrobu se sedmi kapličkami, tzv. Mariánský sadem. Půjdete stále po modré turistické značce až k rozcestníku na Panské cestě, dále po zelené až k rozhledně a vrchu  Žaltman (3 km). Odtud se dáte stále po zelené do osady Paseka a k Jestřebí boudě, jinak také zvané  hospoda Řehačka (2 km).

Cesta zpět do Svatoňovic 
Po vítaném občerstvení pokračujete po červené značce až do bývalého hornického městečka Radvanice (2 km). Po krátké prohlídce se vydáte na zpáteční cestu po modré značce opět na Panskou cestu až na turistické rozcestí k bunkru Pod Kolčarkou.  Cestou se setkáme s několika bunkry tzv.  Řopíky, které  tvořily obrannou linii Československého opevnění. Odtud po červené značce sejdete k osadě Petrovice a do Malých Svatoňovic (7 km). Tento výlet je dlouhý zhruba 14 km. Jedná se o středně náročnou trasu, kterou projdete se zastavením na vrchu Žaltman asi za 4 hodiny.

Občerstvení

Nejbližšší možnost občerstvení se nachází na Jestřebí boudě, necelé 2 km na zelené trase směrem na Slavětínskou rozhledna na Markoušovickém hřebeni. Další možnost je posedět v restauraci v Radvanicích nebo v Malých Svatoňovicích. 

Tipy na ubytování

Vlakem na rozhlednu

Vlaková zastávka se nachází kousek od náměstí v Malých Svatoňovicích. Nechte auto doma, vezměte děti a vydejte se na výlet vlakem.

Parkování

Na náměstí ve Svatoňovicích.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.