Graselova vyhlídka nad Dyjí

Vratěnín, Znojemsko a Podyjí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Městys Vratěnín

Víte, kdo byl bandita a loupežník Johann Georg Grasel a kudy chodil? Vydejte se v jeho podyjských stopách. Můžete vystoupat na krásnou vyhlídku nad řekou Dyjí, která se po banditovi jmenuje. Nachází se západně od Znojma, nad městysem Vratěnín v blízkosti hranic s Rakouskem.

Autor článku: David Hlisník, 12. prosince 2023

K vyhlídce naučnou stezkou

K vyhlídce s posezením vás dovede Graselova stezka, značená žlutým terčem orámovaným bílým písmenem „G“. Vyjdete od budovy úřadu městyse Vratěnín po silnici k hraničními přechodu s Rakouskem. U sochy sv. Jana Nepomuckého zamíříte po zelené značce polní cestou. U lesa pokračuje stezka po asfaltové silničce. Po chvíli se rozděluje na dvě části. Vy půjdete horní stezkou až ke Graselově vyhlídce s posezením. Z vyhlídky se rozhlédnete do nádherného údolí řeky Dyje se skalnatými svahy.

Pohled do kaňonu řeky Dyje (foto Městys Vratěnín)

Po pravé straně je rezervace

Objevíte tu Bílý kříž, který je symbolem Přírodní rezervace Bílý kříž. V území si všimnete zajímavé vegetace na prudkých a slunných svazích. Jsou zde chráněné druhy rostlin i živočichů a věkově pestré lesní porosty. Krajina je velmi krásná. Pod skálou jsou patrné obrazce kosmogramů.

Kde zaparkovat

Zaparkovat se dá v centru městyse Vratěnín u dětského hřiště nebo na parkovišti u hřbitova.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Poslouží vám Zámecký hostinec v Uherčicích.

Přístupnost

Do Vratěnína se dostanete autobusem, přímo k začátku stezky. Na vyhlídku to je celkem 3,5 km (trasa na mapě).

Poloha na mapě

Kam na výlet

Od vyhlídky se můžete nasměrovat na dolní část stezky po staré mlynářské cestě až ke Zlaté studánce a podél Vratěnínského potoka bývalou křížovou cestou s kapličkami zpět do Vratěnína. Prohlédněte si vesnickou památkovou zónu Vratěnína. V nedalekých Uherčicích je renesanční zámek s arkádami a barokní zahradou nebo umělé torzo rozhledny.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.