V Poštovní štole u města Zlaté Hory ve Slezsku se těžilo už ve středověku. Konkrétně roku 1513. Dnes je štola památkově chráněná a vy si ji můžete prohlédnout. Podzemní labyrint chodeb je provrtán 140 kilometry důlních chodeb různých profilů.
Poštovní štola byla jednou z hlavních důlních děl. Společně s Modrou štolou byla součástí historického revíru. Štolu, kde se těžilo zlato, najdete pod Příčným vrchem, zhruba 6 km od Zlatých Hor. U vstupu vás uvítají informační tabule. Uvidíte mapy, na kterých jsou vyobrazeny důlní chodby. Dozvíte se, že se tu také těžily měděné rudy a pyrit.
V podzemí spatříte ručně sekané chodby a komíny. Překvapí vás původní dřevěné potrubí, zbytky důlního čerpadla. Seznámíte se s nástroji, jako jsou s důlními nástroji jako jsou dláta nebo želízka. Uvidíte, jak se odváděla z dolu voda korýtky. A budete překvapeni, že se zachoval sklad dřevěných polen. Určitě vás potěší barevné náteky minerálů a budete okouzleni křišťálovým jezírkem. Budete obdivovat modrou barvu na stěnách, kterou vytvářejí sirníky mědi. Bílou barvu zase sirníky zinku. Ještě než dojdete k pokladnám, objevíte památník horníků, kteří ve štolách nechali své životy. Podzemní labyrint chodeb ukrývá mimo jiné i zbytky pomůcek po ruční těžbě.
Dominantou nově otevřené, prodloužené trasy, je replika dřevěného vodního čerpadla. Jeho zbytky našli iniciátoři rozšíření turistických aktivit během nánosu bahna a kamení ve štole. Čerpadlo vody sloužilo horníkům kvůli odčerpávání vody z poštovní štoly. Zaujme vás modrá alofánová výzdoba.
Občerstvit se můžete ve Zlatých Horách. Občerstvit se můžete v Mevan´s Coffee, Pizzeria U Radnice, Bistro Lukas (po-pa), Hotel Praděd Thamm nebo máte-li chuť na něco sladkého, tak se zastavte v Cukrárně na náměstí.
U Poštovní Štoly je parkování zajištěno, najdete zde odpočinkové místo a pokladnu, kde zaplatíte vstup do štoly. K dispozici jsou toalety. Štola je přístupná z parkoviště bez problémů.
V údolí ztracených štol ve Zlatých Horách (Ondřejovicích) si můžete prohlédnout Zlatokopecký skanzen. Čekají vás dvě prohlídky s průvodcem, vstupenky zakoupíte v hlavním srubu. Nejprve si prohlédnete Hornickou osadu a pak Zlatorudné mlýny, kde si vyzkoušíte, jak se rýžuje zlato. Každá prohlídka trvá minimálně půl hodiny. Hornickou osadu tvoří replika dřevěného hornického srubu. Ve středověku byla osada uzavřeným komplexem. Zpracovávala se vytěžená ruda a žili zde horníci. U srubu je zvonička. Na přístupové cestě do osady je strážní věž. Zlatorudné mlýny byly zhotoveny podle dobových nákresů. Pod mlýny si prohlédnete tavicí pec. Její venkovní část představuje tavírnu a uvnitř je pracovní síň s měchy a sklad na dřevěné uhlí, kterým se topilo. Do pece se vozila podrcená ruda a v peci se oddělily anorganické látky od zlata.
Objednávky prohlídek | Prohlídku štoly je nutné objednat předem, minimální počet návštěvníků je 5, maximální 20. Každý návštěvník bude před vstupem vybaven přilbou. |
Kontaktní údaje
Zlaté Hory
721 930 684
584 425 397
postovnistola@krajpokladu.cz
www.krajpokladu.cz
Střední Morava a Jeseníky Hanušovice
České Švýcarsko Rybniště
České Švýcarsko Děčín
Střední Morava a Jeseníky Lipová-lázně
Střední Morava a Jeseníky Jeseník
Střední Morava a Jeseníky Olomouc
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.