Poštovní štola ve Zlatých horách

Zlaté Hory, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Ve zlatorudné Poštovní štole u města Zlaté Hory ve Slezsku se těžilo už ve středověku. Konkrétně roku 1513. Dnes je štola památkově chráněná a vy si ji můžete prohlédnout. Podzemní labyrint chodeb je provrtán 140 kilometry důlních chodeb různých profilů.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. srpna 2020

Ve štole vás čeká spousta krásy

Poštovní štola byla jednou z hlavních důlních děl. Společně s Modrou štolou byla součástí historického revíru. Štolu, kde se těžilo zlato, najdete pod Příčným vrchem, zhruba 6 km od Zlatých Hor. U vstupu vás uvítají informační tabule. Uvidíte mapy, na kterých jsou vyobrazeny důlní chodby. Dozvíte se, že se tu také těžily měděné rudy a pyrit.

Na co se můžete těšit

V podzemí spatříte ručně sekané chodby a komíny. Překvapí vás původní dřevěné potrubí, zbytky důlního čerpadla. Seznámíte se s nástroji, jako jsou s důlními nástroji jako jsou dláta nebo želízka. Uvidíte, jak se odváděla z dolu voda korýtky. A budete překvapeni, že se zachoval sklad dřevěných polen. Určitě vás potěší barevné náteky minerálů a budete okouzleni křišťálovým jezírkem. Budete obdivovat modrou barvu na stěnách, kterou vytvářejí sirníky mědi. Bílou barvu zase sirníky zinku. Ještě než dojdete k pokladnám, objevíte památník horníků, kteří ve štolách nechali své životy. Podzemní labyrint chodeb ukrývá mimo jiné  i zbytky pomůcek po ruční těžbě. 

Rozšířená trasa Poštovní štoly

Dominantou nově otevřené, prodloužené trasy, je replika dřevěného vodního čerpadla. Jeho zbytky našli iniciátoři rozšíření turistických aktivit během nánosu bahna a kamení ve štole. Čerpadlo vody sloužilo horníkům kvůli odčerpávání vody z poštovní štoly. Zaujme vás modrá alofánová výzdoba.

Občerstvení

Občerstvit se můžete ve Zlatých Horách. Například v restauraci U modrého zvonku nebo v Restauraci u radnice. 

Parkování a přístupnost

U Zlaté Štoly je parkování zajištěno, najdete zde odpočinkové místo a pokladnu, kde zaplatíte vstup do štoly. K dispozici jsou toalety. Štola je přístupná z parkoviště bez problémů.

Poloha na mapě

Kam na výlet

V údolí ztracených štol ve Zlatých Horách (Ondřejovicích) si můžete prohlédnout Zlatokopecký skanzen. Čekají vás dvě prohlídky s průvodcem, vstupenky zakoupíte v hlavním srubu. Nejprve si prohlédnete Hornickou osadu a pak Zlatorudné mlýny, kde si vyzkoušíte, jak se rýžuje zlato. Každá prohlídka trvá minimálně půl hodiny. Hornickou osadu tvoří replika dřevěného hornického srubu. Ve středověku byla osada uzavřeným komplexem. Zpracovávala se vytěžená ruda a žili zde horníci. U srubu je zvonička. Na přístupové cestě do osady je strážní věž. Zlatorudné mlýny byly zhotoveny podle dobových nákresů. Pod mlýny si prohlédnete tavicí pec. Její venkovní část představuje tavírnu a uvnitř je pracovní síň s měchy a sklad na dřevěné uhlí, kterým se topilo. Do pece se vozila podrcená ruda a v peci se oddělily anorganické látky od zlata.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zlaté Hory
+420 584 425 397
+420 584 425 329
mic@zlatehory.cz
zlatehory.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Vyberte si ubytování

Chata Hubertka

Krkonoše a Podkrkonoší Vítkovice

9/10
Cena od 875 Kč do 900 Kč

Hotel Krokus

Krkonoše a Podkrkonoší Pec pod Sněžkou

9/10
Cena od 650 Kč do 800 Kč

Prozkoumejte oblasti regionu

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.