Tkalcovské muzeum - Dům pod jasanem

Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Ve Voletinách, na samém okraji Trutnova, stranou městského ruchu by jen málokdo hledal unikátní soukromé tkalcovské  muzeum. Jeho majitelé, manželé Poliakovi, jej nazvali Dům pod jasanem.  Zrekonstruované venkovské stavení  je určeno zájemcům  o  lidová řemesla a ruční práce.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. února 2021

Vyzkoušíte si práci na kolovrátku

Průvodce muzea vás seznámí s přípravou lnu a vlny,  předením, tkaním, ale i s běžným životem v domácnostech tkalců. Návštěvníci si mohou v objektu historického stavení nejen prohlédnout expozici nástrojů a nářadí, jaké používali naši předci ke svým řemeslům, ale dokonce mají možnosti si je i vyzkoušet  a domu si pak odnést vlastnoručně zhotovený výrobek. Můžete si například sami zpracovat kousek lnu, zkusit si práci na kolovratu nebo stavu. Jsou zde zastoupena řemesla jako hrnčířství, drátování, plstění ovčí vlny, košíkářství, tkaní nebo předení. K vidění je i ruční pružinový soustruh. 

foto: dumpodjasanem.cz

Den krkonošských řemesel

V tkalcovském muzeu organizují také různé akce zaměřené na lidová řemesla a pořádají  kurzy řemeslných a výtvarných technik. Dům pod jasanem  je otevřen každému, kdo má zájem o lidová řemesla, ruční práce a setkávání se při tvoření. Každoročně zde pořádají  Den krkonošských řemesel. V létě stavení nabízí příjemný chládek při tvorbě v řemeslné dílně a na zahradě pěkné prostředí k odpočinku, za nepříznivého počasí vám přichystají program pro celou rodinu. 

foto: dumpodjasanem.cz

Jak k Domu pod jasanem?

Autem je možné dojet až k muzeu, kde lze zdarma zaparkovat. Pojedete směrem od Trutnova do Voletin a na první křižovatce zahnete doleva. Pojedete asi 1 km po ulici Nad Kaplí a podle směrovky Dům pod Jasanem zahnete doprava. Cesta vede do kopce a asi po 200 metrech již uvidíte velký strom jasan a u něho venkovské stavení – tkalcovské muzeum.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Návštěva  tkalcovského muzea by se neměla uspěchat, je tam mnoho zajímavého k vidění i k odzkoušení si vlastní zručnosti, proto vám zabere trochu více času. Doporučujeme tedy spojit prohlídku jen s kratším výletem - pěšky z Poříčí (městská část Trutnova) tam a zpět. Pokud pojedete autem, zanechte jej třeba na parkovišti náměstí v Poříčí. Můžete se sem dostat i autobusem MHD nebo vlakem. Z autobusové zastávky či z parkoviště pak jděte pěšky vzhůru okolo kostela přes koleje (zde se napojí i ti, kteří vystoupí z vlaku na zastávce Trutnov – střed.). Dojdete na křižovatku, kde se dáte doprava a hned za ní doleva ulicí do části  obce Voletiny. Napojíte se na červenou turistickou značku a následně i na naučnou stezku. Půjdete okolo hřiště po ulici  Nad Kaplí, dále po ulici U Božích muk. Směrovka  Dům pod jasanem ukazuje cestu vpravo vzhůru a zavede vás až k muzeu. Cesta je dlouhá zhruba 2,5 km a potrvá vám asi 45 minut. Občerstvení si vezměte raději s sebou. 

Základní údaje

Vstupné

90 Kč dospělá osoba
60 Kč děti
240 Kč rodinné vstupné

Kontaktní údaje

U Božích muk 22
Trutnov
+420 736 275 025
dumpodjasanem@seznam.cz
dumpodjasanem.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.