Čertova skála

Hracholusky, Křivoklátsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Autor fotky: Horovak CC BY-SA 3.0

Na levém břehu řeky Berounky se mezi Týřovicemi a Nezabudnicemi nachází Čertova skála, součást Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Za vším hledej čerta a ženskou

Skal se stejným pojmenováním je v Čechách víc. K této se vztahuje pověst, provázející její vznik, která vypráví o tom, kterak v Kouřimecké rybárně, známé z povídek Oty Pavla, žil rybář se svou krásnou dcerou. Slíbil ji čertovi oplátkou za to, když do rána, než zakokrhá kohout, postaví most přes Berounku. Pozoroval čerta z protějšího Čertova Luhu, a když viděl, jak rychle čert pracuje a jeho díla přibývá, dostal strach. Běžel pro lucernu, postavil ji do kurníku a kohout zakokrhal. Čert zmizel, ale zůstal po něm rozestavěný most. Ten dnes připomínají dva mohutné bloky.

foto: Horovak CC BY-SA 3.0

Na co se můžete těšit

Skály jsou považovány za nejmohutnější výchoz spilitu, starohorní sopečné vyvřeliny u nás. Z vrchu „Čertovky“ se nabízí pěkný pohled po okolí přírodní rezervace a vinoucí se řeku Berounku. Kromě turistů sem míří i horolezci. Horolezectví je tu povoleno, pouze s ohledem na ochranu přírody je omezeno na období od 1. května do 31. prosince.

Kudy k Čertově skále?

Čertova skála leží asi 1,5 km od Hracholusků. Automobil odstavte v obci a vydjete se na příjemnou 1,2 km dlouhou procházku. Cesta vás zavede přímo ke skále. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet

Asi 4 km je vzdálena obec Skryje, u které se nachází krásná Skryjská jezírka, 10 km je to na hrad Křivoklát. Pěkný je rovněž hrad Týřov.

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • se psem
  • Vyhlídky
  • Skály
  • romantické cestování
  • pro dva
  • Turistika
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.