Černá věž v Českých Budějovicích

České Budějovice, Českobudějovicko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Dominantu Českých Budějovic nemůžete přehlédnout. Černá věž z roku 1577 se tyčí u katedrály sv. Mikuláše do výšky 72 m a je oblíbenou turistickou atrakcí. Původně se jí říkalo Nová, Velká, Farní, Městská. V 18. století došlo k rekonstrukci věže a když povrch kvádrů zčernal, dostala věž název Černá.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. listopadu 2020

Stavba má devět pater

Věž byla postavena v 16. století původně pro strážné a hlásné účely. Měla také symbolizovat bohatství města. Má čtvercový půdorys a její prostor je rozčleněn do devíti pater. Ve spodních patrech je věž stavěna v gotickém stylu, vrchní část s ochozem a kopulí je renesanční. Vyhlídková plošina na Černé věži je umístěna ve výšce 46 metrů a vede k ní 225 schodů. Pohled z tak vysoko situované vyhlídky je skutečně nezapomenutelný. Můžete se kochat hlavně pozorováním centra jihočeské metropole. Uvidíte však například i zámek Hluboká nebo horu Kleť.

foto: karakal

Věž je osazena šesti zvony

Raritou Černé věže jsou zvony. Je jich celkem šest a nacházejí se v 6. a 7. podlaží a také v báni věže. Největší zvon renesanční zvonice se nazývá Bummerin a váží  3,5 tuny. Město měl chránit před povodněmi, blesky a válkou. Další zvony jsou Octavia, Budvar, Marta a Stříbrný zvon.

Mohlo by vás zajímat

Ve věži strážní chovali dokonce i berana
Ve věži bydlel v dřívějších dobách se svou rodinou strážný. Musel tam být stále, aby bedlivě sledoval, co se děje ve městě. Jeho povinností bylo bít na zvon v případě nebezpečí ohně, vyvěšovat červený prapor a v noci červenou lucernu. Byt se nacházel v místech současného ochozu. Zásobování bylo složité.  Vodu domů tahali pomocí rumpálu, ve věži chovali králíky, husy, ale někdy dokonce i kozu nebo berana. Ve služebním bytě s pokojem a kuchyní bydlelo až 12 lidí. Dozvíte se, že na záchod rodina chodila o patro níž do dvou sudů, které se v zimě vyprazdňovaly. Naposledy tu rodina strážného bydlela ještě v roce 1956.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Můžete navštívit některou z restaurací v centru Českých Budějovic. Například  Restaurant a Cocktail Bar La Festa na náměstí Přemysla Otakara II.

Kdy je věž otevřená

Černá věž je veřejnosti přístupná od dubna do října, v zimních měsících se na ni nevypravujte.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete v centru města na více místech. Zkuste parkoviště na Senovážném náměstí. K Černé věži se z parkoviště dostanete jednoduše, je to pouhých 500 metrů. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na náměstí můžete zabloudit
Každý, kdo navštíví České Budějovice, nevynechá prohlídku Bludného kamene na náměstí Přemysla Otakara II. Najdete ho 4 metry od Samsonovy kašny, kterou můžete rovněž obdivovat jako největší v republice a seznámit se s její historií. Bludný kámen s vyrytým křížkem je zasazen v dlažbě. Legenda praví, že v místě, kde kámen je, byl kdysi popravčí špalek. Na něm byli popraveni spiklenci, kteří zavraždili tehdejšího rychtáře. Místní věří, že pokud si na kámen stoupnete po 21. hodině večer, určitě domů jen tak netrefíte.

Základní údaje

Kontaktní údaje

U Černé věže 70
České Budějovice
+420 386 352 508
infocb@c-budejovice.cz
c-budejovice.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Rozhledny
  • Výlety
  • pro dva
  • když prší
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.