Zřícenina hradu Borotín

Borotín, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Richenza CC BY-SA 3.0

Romantickou zříceninu hradu Borotín, neboli Starý zámek, najdete na mírném návrší východně od obce Borotín, zhruba 12 km od Tábora. Je součástí turisticky přitažlivé oblasti Toulava.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. prosince 2020

Pohnutá historie gotického hradu

Gotické panství Borotín založili v první polovině 14. století pánové z Borotína. Hradu se podařilo na začátku 15. století odolat útoku táboritů pod velením Prokopa Holého. Ve druhé polovině 15. století prošel hrad rozsáhlou přestavbou. Na počátku třicetileté války ho však vypálila císařská vojska. Od roku 1623 už obnoven nebyl. Panstvo ho opustilo a začal podléhat chátrání.

foto: Jakuk01

Zříceninu oblévá ze čtyř stran voda

Z hradu Borotín se dodnes zachoval zbytek válcové věže přilehlého gotického paláce, který měl klenuté přízemí. Z vnitřního opevnění zůstal zbytek vysunuté hranolové věže. Vidět můžete také pozůstatky bran. Hrad měl vodní charakter. Ze tří stran ho totiž oblévá Starozámecký rybník a z jedné pak rybník Babinec.

foto: Vitvit

Romantika lákala filmaře i Karla Hynka Máchu

Při prohlídce pozůstatků hradu budete pociťovat atmosféru tajuplných příběhů a romantiky. Zřícenina se líbí i filmařům. Zahrála si v pohádce Honza málem králem. Rád sem jezdíval také autor Máje Karel Hynek Mácha. Jeho návštěvu zříceniny v roce 1829 připomíná pamětní deska.

Zřícenina je volně přístupná, průvodce na ní však nenajdete. Proto je možná dobré absolvovat nejdříve jako tip na výlet naučnou stezku J. E. Kypty. 

Tipy na ubytování

Starý zámek doprovázejí četné legendy

Pověsti a legendy obestírají i tuto jihočeskou zříceninu. Jedna z nich, která mezi lidmi stále koluje, vypráví o záhadném bílém světle. To se údajně objevuje nad Borotínem, když je třeba obyvatele obce před něčím varovat. Záhadné bílé světlo, které se objevovalo v minulosti nad borotínským hradem a rybníkem, předznamenávalo vždy nějakou tragédii. Například živelnou katastrofu a nebo násilnost, vztahující se k Borotínu a k okolním obcím.

Kde se občerstvit

U zříceniny je Občerstvení Starý zámek v Borotíně. Můžete posedět uvnitř i venku.

Jak zabavit děti

U občerstvení je pro děti k dispozici dvůr a pískoviště. Dětské hřiště najdete také v Borotíně u parkoviště.

Vlakem na zříceninu

Pojedete-li vlakem, vystupte v železniční stanici Sudoměřice u Tábora. Od vlaku půjdete pěšky 2,8 km. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti v Borotíně. Od parkoviště půjdete ke zřícenině po naučné stezce J. E. Kypty 900 metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Naučnou stezkou J. E. Kypty
Okružní naučná stezka vás provede po Borotíně a jeho bezprostředním okolí. Stezka nese jméno po místním rodáku, skladateli a pedagogovi Janu Evangelistu Kyptovi. Na devíti zastaveních se seznámíte nejen s osobností umělce a jeho dílem. Poznáte také blíže místní přírodu, kulturu a historii obce. Zřícenina Starého zámku je součástí prohlídky, takže se na stezku pohodlně napojíte třeba právě po návštěvě zříceniny. A nebo ještě lépe - před prohlídkou. Stezka je okružní, dlouhá 4 km. Začíná a končí v Borotíně na návsi, kde má Kypta pamětní desku na rodném domě. Pohodlně ji zdoláte i s dětmi, nebo s vozíčkáři, protože je fyzicky zcela nenáročná.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.