Buškův Hamr
Trhové Sviny, Šumava a Lipno

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Kousek od Trhových Svin stojí zajímavá stavba nazývaná Buškův hamr (neboli kovárna na vodní pohon) - veřejnosti přístupný objekt patří k několika málo zachovalým a funkčním památkám svého druhu v České republice.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. března 2020

Proč vás zveme právě do Buškova hamru? 

Z dodnes dochovaných hamrů je právě ten Buškův provozován nejdéle (od 18. století) možná díky tomu nedošlo k jeho přestavbě a modernizaci například na různé chaty, chalupy či rekreační střediska. Byl založen v roce 1780 v blízkém sousedství mlýna na kostní moučku. Na území České republiky najdeme jen dvě další podobné „památky“. Jediná větší rekonstrukce Buškova hamru se prováděla v letech 1992-95, ovšem technická část hamru zůstala plně zachována v původní podobě a dobově funkční. Při návštěvě tak můžete spatřit buchar, brus i výheň s dmychadly. Jak se tehdy žilo. To vám přiblíží prohlídka hamerského domu. V obytné části hamru se nachází muzeum hamernického nářadí, ukázky Doudlebského bydlení a keramiky, lidového nábytku, podmaleb na skle a dobového zařízení z přelomu 18. a 19. století.

Buchar neboli kobyla

Za zmínku stojí unikátní dubový buchar (někdy lidově zvaný kobyla), jímž hamerníci opracovávali menší železné výrobky, například pluhy pro zdejší zemědělce, kladiva, sekery či lopaty. Buchar u Bušků váží přes 300 kilogramů a je největší v naší republice, navíc dokáže kovat rychlostí až 150 úderů za minutu.

Kde jej najdete?

Buškův hamr naleznete v Českobudějovickém kraji, v podhůří Novohradských a Slepičích hor, nedaleko městečka Trhové Sviny.

Parkování

Bezplatné parkování se nachází přibližně 350 metrů od Buškova Hamru

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Trhové Sviny 332
Trhové Sviny 37401
+420 702 013 139
domecek@domecek.org
http://www.buskuv-hamr.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Technické památky
  • Muzea
  • Architektonické památky
  • Lidová řemesla
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10