Buškův Hamr

Trhové Sviny, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Kousek od Trhových Svin stojí zajímavá stavba nazývaná Buškův hamr (neboli kovárna na vodní pohon) - veřejnosti přístupný objekt patří k několika málo zachovalým a funkčním památkám svého druhu v České republice.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. března 2020

Proč vás zveme právě do Buškova hamru? 

Z dodnes dochovaných hamrů je právě ten Buškův provozován nejdéle (od 18. století) možná díky tomu nedošlo k jeho přestavbě a modernizaci například na různé chaty, chalupy či rekreační střediska. Byl založen v roce 1780 v blízkém sousedství mlýna na kostní moučku. Na území České republiky najdeme jen dvě další podobné „památky“. Jediná větší rekonstrukce Buškova hamru se prováděla v letech 1992-95, ovšem technická část hamru zůstala plně zachována v původní podobě a dobově funkční. Při návštěvě tak můžete spatřit buchar, brus i výheň s dmychadly. Jak se tehdy žilo. To vám přiblíží prohlídka hamerského domu. V obytné části hamru se nachází muzeum hamernického nářadí, ukázky Doudlebského bydlení a keramiky, lidového nábytku, podmaleb na skle a dobového zařízení z přelomu 18. a 19. století.

Buchar neboli kobyla

Za zmínku stojí unikátní dubový buchar (někdy lidově zvaný kobyla), jímž hamerníci opracovávali menší železné výrobky, například pluhy pro zdejší zemědělce, kladiva, sekery či lopaty. Buchar u Bušků váží přes 300 kilogramů a je největší v naší republice, navíc dokáže kovat rychlostí až 150 úderů za minutu.

Kde jej najdete?

Buškův hamr naleznete v Českobudějovickém kraji, v podhůří Novohradských a Slepičích hor, nedaleko městečka Trhové Sviny.

Tipy na ubytování

Parkování

Bezplatné parkování se nachází přibližně 350 metrů od Buškova Hamru

Poloha na mapě

Kam na výlet
Podívejte se kam na výlet v Novohradských horách nebo kam vyrazit za výlet v Trhových Svinech

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.