Zámek Rabštejn nad Střelou

Manětín, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.2/10
Autor fotky: rabstejnnadstrelou.cz

V západních Čechách, 30 km severně od Plzně, stojí nad řekou Střela Zámek Rabštejn. Rabštejn nad Střelou je součástí města Manětín. Zámek si po předchozí domluvě můžete prohlédnout  s průvodcem.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. února 2021

Prohlédněte si i zříceninu hradu Rabštejn

Než se vydáte na zámek Rabštejn nad Střelou, můžete si v hradním areálu prohlédnout zříceninu původního hradu Rabštejn. Původně zpustlý hrádek ze 14. století byl přestavěn na šlechtické sídlo. Určitý čas panství vlastnil dokonce český král a římský císař Karel IV. Jeho syn Václav však hrad zastavil a pak už se zde střídali různí feudálové. Když vyhořel, vznikl pod zříceninou klášter Servitů a o kus dál roku 1705 barokní zámek. Na zřícenině uvidíte torzo okrouhlé věže a plášťové hradby v čele areálu. Dochovalo se i renesanční zdivo.

Na co se můžete těšit

Zámek Rabštejn vznikl o kus dál od původního hradu roku 1705 v barokním slohu. Nechal ho postavit panovník František Karel z Pöttingu. Poslední šlechtickou majitelkou až do roku 1945 byla Terezie Seilern-Aspang, rozená Lažanská. V současnosti je zámek v soukromých rukou, postupně se opravuje. Můžete zde také potkat svatebčany, památka je pro tyto účely hojně využívána. Zámek si můžete prohlédnout za doprovodu průvodce.  Za pozornost stojí zámecká zahrada, uspořádaná jako park ve francouzském stylu. Najdete v něm kromě dalších porostů také 85 stromů vysazených na počest nedožitých osmdesátých narozenin Olgy Havlové.

Navštivte loretánskou kapli 

V hradním areálu můžete navštívit další významnou památku. Loretánská kaple je jednou z nejmenších v Čechách. Najdete ji nad mostem přes Střelu. Byla založena v 17. století a sloužila klášteru servitů jako svatostánek. Koncem 18. století byla poškozena vichřicí. Později byla rekonstruována a otevřena. Poslední rekonstrukce kaple proběhla v 90. letech 20. století. Klíč vám zapůjčí v Info Café Četnická stanice.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v infocentru a kavárně Četnická stanice na Pluhovském náměstí nebo v nedaleké restauraci U Laury.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na parkovišti u bývalého kláštera servitů. Z parkoviště je to k zámku necelých 300 metrů.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Vydejte se Rabštejnem pod Střelou po naučné stezce
Nejlépe vám historii městečka přiblíží Naučná stezka Rabštejn. Je dlouhá 5, 3 km a budete procházet kolem 15 zastavení s informačními tabulemi. Seznámíte se postupně se všemi památkami města. Budete obdivovat pěknou lidovou architekturu. Půjdete přes zajímavý most, poznáte řeku Střelu a její mlýny, pokocháte se hraběcí vyhlídkou, spatříte krásu místních lesů a seznámíte se i s opevněním z let 1936 - 1938. Prohlédnete si židovský hřbitov, můžete zavítat do muzea a uvidíte břidlicový lom, z kterého se těžila břidlice na řadu významných českých staveb.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Rabštejn nad Střelou 1
Manětín
606 725 053
info@rabstejn-svatby.cz
rabstejn-svatby.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.2/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.