Mohutná zřícenina hradu Radyně

Starý Plzenec, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.2/10

Na buližníkovém vrchu Radyně (567 m n. m) mezi Plzní a Starým Plzencem stojí mohutná hradní zřícenina. Středověký hrad vznikl na počest Karla IV. v polovině 14. století jako strážný hrad na kupecké stezce a původně se jmenoval Karlskrone. Později hrad převzal název podle vrchu, na němž stojí. Po požáru roku 1530 již zůstal opuštěn.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. února 2021

Zřícenina hradu Radyně je vidět už z daleka

Zřícenina královského hradu Radyně je dominantou Plzeňska. Pečuje o ni město Starý Plzenec, díky tomu tato pozoruhodná zřícenina prošla rekonstrukcí. V Centru služeb pro turisty si můžete zapůjčit  audioprůvodce s informacemi o hradu a jeho okolí. Můžete si prohlédnout zachovalé, velmi silné obvodové zdivo s dvěma věžemi obdélného paláce. Hradu dodává charakteristickou barvu černý kámen buližník, z kterého je postaven. Dochovaly se i dvě hluboké cisterny, základy hradeb a hluboký příkop. Zarezervovat se dají i komentované prohlídky. V areálu pod zříceninou se během roku koná řada oblíbených akcí.

Hradní věž s dalekým výhledem

V hradní hranolové věži, která je vysoká 22 metrů, se nachází stálá audiovizuální pohádková expozice s tajemnými bytostmi z pověstí o hradě Radyni. Dále si v několika patrech věže prohlédnete historickou expozici s modelem původní podoby hradu. Na vyhlídce jsou umístěné vyhlídkové mapy a pozorovací dalekohled. Na vrchol věže vás dovede 114 schodů. Věž slouží zároveň jako důležitý radiotelekomunikační převaděč.

Legenda o Radoušovi

K hradu se váže řada pověstí a legend. Nejznámější je o bájném zakladateli hradu, rytíři Radoušovi, který měl znetvořené uši. Muž byl velmi bohatý a toužil po zdravém dítěti. Podle legendy však postupně sprovodil ze světa šest svých žen a šest dětí, které zdědily jeho podobu. Jednoho dne se však údajně rozpoutala velká bouřka, blesk uhodil do věže a rozbité zdivo se na Radouše sesypalo a uvěznilo ho v temném sklepení. Dodnes se má pod zříceninou ukrývat rytířův poklad.

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

 • Pod zříceninou objevíte naučnou Skalní stezku. Je dlouhá 3,2 km a věnuje se přírodním krásám Radyňské vrchoviny. Má sedm zastavení: Pod hájovnou, Vysoký Štont, Lom Hřeben, U Mohyly, Andrejšky, Otýsův lom, Svatební stěna. Užijete si pěkná vyhlídková místa. Na děti čeká pět interaktivních tabulí s hlavolamy a u zastávky Lom Hřeben se nachází dětské hřiště s pohádkovou chaloupkou.
 • V Centru služeb pro turisty, které se nachází pod hradem, jsou k dispozici tematické kvízy, skládanky, hry a na zahradě je hřiště s pískovištěm a prolézačkami. Prohlídku Radyně si děti můžou zpestřit vyplněním listů Badatelské expedice po hradu Radyni, které jsou rovněž k dispozici v Centru služeb. 

Kde se občerstvit

Nemusíte chodit daleko, pod hradem je restaurace.

Vlakem na Radyni

Rozhodnete-li se vyrazit na výlet vlakem, vystupte v železniční stanici Starý Plzenec. Od vlaku půjdete pěšky 2,5 km. Trasa na mapě

Kde zaparkovat a přístupnost

Oficiální prostorné parkoviště se nachází přímo pod zříceninou. Najdete tam také Centrum služeb pro turisty.  Od parkoviště vystoupáte 100 metrů ke zřícenině.

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí

Rotunda sv. Petra a Pavla
Ve Starém Plzenci se můžete podívat ještě k Rotundě sv. Petra a Pavla. Jde o nejstarší celistvě dochovanou církevní památku u nás. Rotunda byla vybudována zřejmě ve 2. polovině 10. století. Najdete ji v místech slovanského hradiště nad řekou Úslavou. Kdysi zde býval knížecí hrad. Můžete si prohlédnout kopie původních dlaždic s Neronem a gryfy na podlaze, pseudokazetový strop, dveře pobité měděným plechem a renesanční oltářní stůl. Uvnitř rotundy je umístěna výstavka kopií nejzajímavějších archeologických nálezů a nákres hradiště.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Starý Plzenec
Starý Plzenec
725 500 060
info@ic-radyne.cz
hrad-radyne.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Cyklistika
 • Architektonické památky
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Zříceniny
 • Turistika
 • pro dva
 • Výlety
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.2/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.