Zřícenina loveckého zámečku Mořičov U Ostrova

Ostrov, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Na návrší bývalého rozlehlého panství v lesnickém revíru Tiergarten nedaleko obce Mořičov u Ostrova najdete magicky vyhlížející zříceninu loveckého zámečku.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. září 2020

Trocha historie 

Lovecký zámeček nechali postavit v nadmořské výšce 499 metrů počátkem 18. století majitelé panství u Ostrova, markrabata Ludwig Georg a August Georg z Baden-Badenu a Hochburku. Kolem zámečku vybudovali systém cest, alejí a průhledů, vše pro lov spárkaté a divoké zvěře. Také zde měli bažantnici. Zámeček jim sloužil do počátku 19. století. Pak ho ovšem opustili a stala se z něj zřícenina. 

foto: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Ruina je k dispozici návštěvníkům volně 

Zříceninu loveckého zámečku si můžete prohlédnout. Dvoupatrová budova vznikla na půdorysu pravidelného jedenáctiúhelníku a stala se reprezentantkou ostrovské barokní architektury. Interiér byl rozdělený střední zdí na dva nestejné díly. V přízemí se nacházela kuchyně, v patře pak podlouhlá místnost s krbem. Na místě uvidíte, že stavebním prvkem byl omítnutý čedičový kámen a cihly. Přízemí a první patro dosahovaly po čtyřech metrech výšky, druhé patro bylo o metr nižší.  Vnější stěny byly natřeny červeně, což je ještě i dnes znatelné. V současné době o zříceninu, zapsanou na seznam kulturních památek, nikdo nepečuje. Zachovalo se pouze obvodové zdivo a i to je značně zchátralé. Pokud se situace nezmění, zřejmě dojde k úplné zkáze torza. 

foto: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Občerstvení

U zříceniny není možnost občerstvení. Je tedy lepší vzít si sebou svačinu a pití. 

Tipy na ubytování

Jak ke zřícenině

Ke zřícenině loveckého zámečku dojdete z Ostrova po žlutě značené naučné stezce pod názvem Po starých cestách okolo Ostrova. Trasa je dlouhá necelé dva kilometry. Zhruba 1,5 kilometru pod zříceninou po zeleně značené naučné stezce se po prohlídce dostanete na vyhlídku u vodojemu. Uvidíte z ní Doupovské hory. Pak se stejnou cestou dostanete zpátky do Ostrova.

Vlakem na zříceninu

Pojedete-li vlakem, vystupte v železniční stanici Ostrov nad Ohří a dále se vydejte pěšky po žluté trase (viz jak popisujeme výše).

Parkování

Auto můžete nechat na parkovišti v Ostrově mezi Nádražní a Mořičovskou ulicí. Z Mořičovské ulice se vydáte ke zřícenině po zeleně značené turistické cestě.

Poloha na mapě

Kam dále?

Ze zříceniny na zámek   
Po výletu na zříceninu se můžete stavit v Ostrově na zámku. Dojedete k němu od parkoviště, kde jste nechali auto, Nádražní ulicí. Přestože v zámku sídlí městský úřad a informační centrum, veřejnosti je přístupný zámecký park a Palác princů. Dozvíte se, že původně zde stávala slovanská osada s opevněním. Areál tvoří komplex několika budov – Šlikovský zámek, Lauenburský zámek, letohrádek a zmíněný Palác princů, kterému se také říká Bílý dvůr. Objekty stojí na okraji udržovaného parku. V letohrádku, který je pobočkou karlovarské Galerie umění, se konají aktuální výstavy. Prezentují díla umělců z první poloviny 20. století.

Navštivte s dětmi porcelánku v Nové Roli a ozdobte si hrníček.
Z Ostrova se vydejte do Nové Role, vzdálené pouhých 15 kilometrů. Můžete si zajít do porcelánové školičky ve věhlasné porcelánce Thun. Děti od tří let výše se společně s vámi mohou pustit do zajímavého výtvarného projektu. Nejdříve vás tady provedou výrobními prostorami porcelánky, exkurzně vám rádi ukáží vše, co se tady tvoří. A pak zavedou do dílničky. Tam si můžete vybrat z mnoha tvarů porcelánu a také dekory a polepy. A pak už záleží na kreativitě vás a vašich dětí, co si odnesete domů na památku. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.