Retromuseum
Cheb, Západočeské lázně, Západní Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Pokud si chcete užít nostalgii starých časů, vydejte se v Chebu na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. V prostorách Schillerova domu objevíte Retromuseum s ukázkami všeho, co nás obklopovalo od 60. do 80. let minulého století.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. listopadu 2020

Stálá expozice představí design a životní styl

Jestli si představujete usednout do křesílka v obýváku ze 60. let a nebo 80. let a sledovat v televizi tehdejší program, máte k tomu v chebském Retromuseu jedinečnou příležitost. Stálá expozice muzea se nachází v přízemí a mezipatře budovy. Podobu každodenního života vám přiblíží například dvojice obývacích pokojů, kuchyní a kanceláří z 60. a 80. let. Můžete si otevřít zásuvky, skříně, prohlédnout si domácí osvětlení a nebo si třeba z jednoho bytu do druhého zatelefonovat tehdejšími telefony. V mezipatře budete mít šanci nahlédnout do kutilského umění té doby. Uvidíte dekorační předměty, které si lidé vyráběli. Je zde i sál věnovaný hudbě.

foto: retromuseum.cz

Exponáty ve vitrinách

V další části muzea uvidíte modely a prototypy, které se nedostaly do výroby a nebo jen v malých sériích pro export. Je zde k vidění také celá řada předmětů denní spotřeby – žehličky, vysavače, vysoušeče vlasů, magnetofony. Jsou tu k vidění plastové a nafukovací hračky.

foto: retromuseum.cz

Uvidíte i dobové dopravní prostředky

Nechybí ani některé dopravní prostředky své doby. Například skládací kolo Eska, Škoda 1000 MB, motocykl JAWA 250 typ 353 (kývačka), skútr ČZ 502 (prase), model tramvaje Tatra T3.

foto: retromuseum.cz

Součástí prohlídky jsou projekce

Pozadí doby, designově členěné na období po světové výstavě Expo 58 v Bruselu a pak období ohraničené sametovou revolucí v roce 1989, představují na výstavě filmové projekce a fotografické dokumenty. V časové ose vás provedou celou expozicí.

foto: retromuseum.cz

V prvním patře jsou dobové výstavy

Muzeum pořádá pravidelné výstavy fotografií a dalších předmětů, které připomínají různé významné momenty, jimiž žilo Československo v minulém století.

Kde se občerstvit

V centru Chebu si určitě vyberete z řady možností, kde se občerstvit. Hned v sousedství muzea je například kavárna Ell Caffé. Naproti pak uvidíte Restauraci U Krále Jiřího, která disponuje i posezením na terase se stříškou.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde je několik parkovacích ploch. Sazba činí do 1,5 hodiny zdarma, do 2,5 hodiny 20 Kč a 3,5 hodiny 40 Kč. Z parkovišť dojdete k Retro muzeu pohodlně pěšky, do pěší zóny náměstí je to jen pár desítek metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Projděte se úzkou chebskou uličkou
Symbol chebského náměstí tvoří komplex 11 domů Špalíček. Můžete obdivovat jejich krásu v Kramářské uličce. Špalíček vyrůstal od 13. století v místě, kde stávaly kramářské boudy a masné krámy. Ulička je široká pouhých 160 cm a pokud netrpíte klaustrofobií, můžete si ji projít. I další objekty chebského náměstí stojí za pozornost. Dominantou východní strany náměstí je barokní radnice z první poloviny 18. století. Je v ní umístěna Galerie výtvarného umění. Za pozornost stojí kašny nebo třeba Pachelbelův dům v dolní částí náměstí. Byl tam roku 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Základní údaje

Kontaktní údaje

náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 2
Cheb 35002
+420 725 431 300
+420 354 422 450
info@gavu.cz
http://retromuseum.cz

Štítky

  • Naučné
  • Pro rodiny s dětmi
  • Muzea
  • Když prší
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Galerie
  • Výstavy
  • Pro dva
  • Pro seniory
  • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Penzion Hruška

Orlické hory a Podorlicko Bartošovice v Orlických horách

10/10
Cena od 410 Kč do 530 Kč

Chata Hubert

Českolipsko - Jizerské hory Bedřichov

0/10
Cena od 345 Kč do 480 Kč

Penzion Skály

Královéhradecko Teplice nad Metují

10/10
Cena od 490 Kč do 590 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více