Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

Týnec nad Sázavou, Posázaví, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Zřícenina královského hradu Zbořený Kostelec, jinak nazývaného také jen Kostelec, patří k oblíbeným tradičním výletním cílům. Rozkládá se v benešovském okrese v přírodní rezervaci nad řekou Sázavou.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Poznejte pěkný kout přírody s kulisou bývalého mohutného hradu

Mohutnost zříceniny bývalého hradu, stojící na skalnatém ostrohu v místech, kde Kamenický potok ústí do řeky Sázavy, dnes připomíná zbytek brány, zdivo budovy obdélníkového tvaru ve středu jádra, na západní straně zdivo s mohutnými pilíři a nad skalním srázem zbytek okrouhlé věže. Severním směrem jsou patrné prohlubně, které zřejmě hrály velkou úlohu při obraně v případě obléhání objektu. Ačkoliv hrad již dávno zanikl a zbyly jen jeho pozůstatky, je tento kout uprostřed přírody místem, kde se v současnosti konají občasné různé kulturní akce.

foto: Petr1868

Kde se občerstvit

Můžete zavítat do hostince U Holubů v obci Zbořený Kostelec, která se rozkládá na druhém břehu řeky, naproti hradní zřícenině. Hostinec je vzdálen necelý kilometr od hradu.

Jak na zříceninu hradu

Ke hradu, v jehož blízkosti se nalézá vodácký kemp, vás přivede značená cesta vedoucí od silnice směřující od Týnce nad Sázavou. Turistickou známku hradu s číslem 546 můžete získat například v Infocentru, v muzeu v Týnci nad Sázavou. 

foto: Chmee

Parkování

Přibližně 300 metrů od hradu je menší odstavná plocha, kde se dá zaparkovat.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Dalším zajímavým cílem poblíž Zbořeného Kostelce je město Týnec nad Sázavou, kde můžete navštívit hrad a muzeum s expozicí týnecké kameniny. Součástí hradu je zachovalá románská rotunda, představující nejstarší kulturní památku v benešovském okrese. Její věž slouží jako rozhledna a navíc tu přebývají netopýři velcí. Můžete se zde dozvědět mnohé o životě tohoto zvláštního živočicha. Dalším zajímavým objektem ve městě je budova Společenského centra, která bývala v minulosti manufakturou, ve které se vyráběla právě týnecká kamenina. Zavítat můžete také do nedalekého Benešova, kde je zajímavá zřícenina kláštera minoritů, kostel sv. Mikuláše se zvonicí, a milovníci zlatavého moku jistě potěší zdejší pivovar Ferdinand.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.