Zřícenina hradu Týřov
Karlova Ves, Křivoklátsko, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Zřícenina hradu Týřov se nachází na Rakovnicku, na nevysokém ostrohu nad soutokem řeky Berounky s Úpořským potokem. Týřovský hrad, který patříval mezi významné královské hrady, dnes připomínají jen jeho dochované části a svým návštěvníkům nabízí kromě připomínky dávné minulosti pěknou vyhlídku na údolí s klikatící se stužkou vodní hladiny.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Osudný hrad Přemysla Otakara II.

Týřov patříval k nejstarším hradům kastelového typu u nás. Na místě, kde byl zajat Přemysl Otakar II. spolu se svým otcem Václavem I. a kde byl uvězněn Jindřich z Lipé, dnes můžete z kdysi významného a rozlehlého královského hradu spatřit části hradních věží - obytných neboli donjonů, pozůstatky frankovacích věží, které hrály důležitou úlohu při obraně hradu a také nevelké torzo paláce. Původní objekt připomínají jeho zasypané části.

foto: Petr Kinšt

K hradu dobrodružnou úzkou stezkou

Týřovský hrad vám umožní z výšky pěkný výhled do údolí a okolní krajiny. Přístup k němu nepatří k nejsnazším a počítejte se stoupáním po úzkém chodníčku, který vám částečně usnadní v lesním terénu zabudované schody.  Celkový pohled zajímavý na zříceninu je možný z obce Týřovice, která leží na protilehlém břehu Berounky. 

Jak na hrad a parkování

Auto zaparkujte ve Skryjích a vydejte se na 2,9 km dlouhou procházku ke zřícenině  hradu. Část cesty půjdete po Naučné stezce Po stopě trilobita. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Týřovicích si můžete prohlédnout ceněný hospodářský dvůr, který je součástí zdejší lidové architektury a poté zamířit k vyhlášeným Skryjským jezírkům, vzdáleným asi hodinu chůze. V malebné přírodě tu na vás čekají dvě jezírka, jimiž protéká Zbirožský potok a která jsou od sebe vzdálena jen několik metrů. Horní se nachází pod Skryjským vodopádem mezi skalami, dolní je jen o kousek dál mezi stromy. Potok mezi oběma jezírky překlenuje lávka, po níž prochází modrá turistická značka. Z Týřovic se můžete vydat také na hrad Křivoklát, který je odtud vzdálen asi 9 kilometrů.

Základní údaje

Provozní doba

celoročně
volně přístupný

Kontaktní údaje

Karlova Ves

Štítky

 • Poznávací
 • Pro dva
 • Výlety
 • Cestování se psem
 • Příroda
 • Zříceniny
 • Vyhlídky
 • Romantické cestování
 • Pro rodiny s dětmi
 • Turistika
 • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Vyberte si ubytování

Apartmán No 111

Krkonoše a Podkrkonoší Svoboda nad Úpou

9/10
Cena od 360 Kč do 1100 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více