Slavníkovské hradiště

Libice nad Cidlinou, Polabí, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Ondřej Kořínek CC BY-SA 4.0

Zajímavou památkou středočeského kraje je bezesporu hradiště Libice nad Cidlinou. Najdete ho v okrese Nymburk, nedaleko lázeňského města Poděbrady. Místo obklopuje národní přírodní rezervace Libický luh.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Otisk slavníkovců v polabské půdě

Slovanské hradiště, jehož vznik se datuje na rozhraní osmého a devátého století a které bývalo významným centrem rodu Slavníkovců, tvořilo rozsáhlé sídlo s palácem, chrámy, hospodářskými stavbami a dalšími budovami. Severovýchodním směrem bývalo velké sídelní uskupení. Slavníkovské knížectví bylo roku 995 nelítostně vyhlazeno, později zde byl vystavěn nový palác, ale ani ten se neuchoval a dnes vám historii připomenou jen základy slavníkovského paláce, kostela a vstupní brány, které byly objeveny při zdejších archeologických průzkumech. U základů kostela si můžete prohlédnout bronzovou sochu sv. Vojtěch s jeho bratrem sv. Radimem. 

Po stopách slavníkovského hradiště a jeho obyvatel

V těsném sousedství stojí památník tvořený deskovými mozaikami, které vás ve stručnosti seznámí s historií slavníkovského hradiště. V budově libického obecního úřadu byla zřízena pamětní síň, jejíž expozice zachycuje historii regionu od počátků slovanského osídlení až po zánik hradiště ve 12. století. Sbírka obsahuje celou řadu předmětů a fragmentů, které byly objeveny při archeologických průzkumech. Můžete zde vidět staré zbraně, šperky a různé ozdoby, ale také třeba památníky z náhrobků, tzv. náhrobní stély slavníkovských kněžen a rovněž model hradiště, který vás seznámí s jeho pravděpodobnou podobou.

foto: Ondřej Kořínek CC BY-SA 4.0

Památky i památníky

V  Libici si můžete prohlédnout evangelický kostel a katolický kostel sv. Vojtěcha, před budovou obecního úřadu se nachází památník Mistra Jana Husa. V blízkosti obce můžete vidět památník s žulovou deskou, věnovaný obětem náletu z prosince roku 1944. Bombardování tehdy zasáhlo osobní vlak a zahynuly téměř tři desítky občanů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

„Na srdce jsou Poděbrady,“ říká slogan o nedalekých lázních, které jsou vyhlášenou oázou zdraví a klidu. Můžete se tu projít po lázeňské kolonádě, navštívit místní pěkný zámek, svézt se výletním minivláčkem, vydat se na krátkou plavbu výletní lodí, navštívit Polabské muzeum sídlící v původní budově nejstarší poděbradské školy a prohlédnout si expozici Příběh Polabí. Zamířit můžete také na zdejší jízdárnu, kde se pořádají jezdecké soutěže a dopřát si občerstvení v tamní příjemné restauraci, nebo si třeba zahrát golf na nedalekém golfovém hřišti. Okolí skýtá celou řadu možností krásných procházek lužními lesy. Parkování vozu je možné na parkovišti u zámku nebo u nákupního střediska za náměstím. Dobré je také spojení železniční dopravou. Z nádraží navíc vyjdete prakticky v lázeňském parku.

Štítky

  • Naučné
  • se psem
  • Památníky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.