Zámek Chyše

Chyše, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10

Zámek Chyše se nachází ve městě Chyše, 35 kilometrů jihovýchodně od Karlových Varů. Proslavil ho Karel Čapek. Byl vychovatelem syna rodu Lažanských a nechal se tady inspirovat pro napsání Krakatitu.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. září 2020

Trocha historie

Původní dvorec, pocházející z druhé poloviny 12. století nahradil středověký gotický hrad, později z něj byl  reprezentační zámek, potom barokní. Rod Lažanských zámek přestavěl do pseudogotické podoby.

foto: chyse.com

Zámek je opět v soukromých rukou

Od roku 1946, kdy došlo ke zestátnění, však objekt chátral. Bylo zde ředitelství lesů, škola v přírodě, po roce 1989 byl bezúplatně převeden na pražskou akciovou společnost, protože 20 let předtím se tu nedělo nic. Nový lesk zámku vdechl až současný majitel rodina Lažanských.  Protože se obávali, že zámek jim nebude v restituci státem vrácen, koupili si ho. Zámek následně prošel rozsáhlou rekonstrukcí do současné podoby, kterou můžete obdivovat.

Zámek obklopuje harmonicky působící park  

Projít se můžete v romanticky vyhlížejícím zámeckém parku. Má rozlohu 9 hektarů a je příkladem pěkné krajinářské architektury 19. století. Můžete se kochat přírodou, posedět na bílých lavičkách podél cest. Obdiovat úhlednou architektonickou úpravu. Horní část parku tvoří louka, na které rostou soliterní stromy. Jedním z nich je 400 let stará lípa. Parkem protéká potok, který směřuje do malého jezírka. Při svém putování kolem zámku objevíte  různé  sochy. Svou pamětní bustu tu má také spisovatel Karel Čapek.

foto: chyse.com

Prohlídková trasa vám nabídne i expozici o Čapkovi 

Na zámku si můžete prohlédnout interiéry i sklepení. Uvidíte barokní sály, jídelnu, rezidenci majitelů panství, knihovnu, kavalírský pokoj, pokoj trofejí, ale také pokoj Karla Čapka, který na zámku pobýval. Můžete obdivovat barokní vybavení místností. A zhlédnete i unikát - nástropní olejomalbu barokního mistra Petra Brandla. Zámecké sklepení pak reprezentuje nejstarší část zámku. V rámci návštěvy Chyše uvidíte expozici Karel Čapek a západočeský kraj. Zhlédnete díla a dokumenty, v nichž se odráží spisovatelův pobyt Na Karlovarsku i v samotných Chyších.

foto: chyse.com

K zámku patří Zámecký pivovar

Majitel Lažanský obnovil tradici výroby piva z roku 1580, které je i v současnosti jedním z hlavních turistických taháků. Vaří se tu totiž nepasterizované a nefiltrované přírodní pivo Prokop. Pracují zde s kvalitní vodou, sladem a chmelem.

foto: chyse.com

Čím zabavíte děti

Dětem můžete při prohlídce Čapkovy expozice vysvětlit, že Karel Čapek je s rodem Lažanských velmi úzce spjat. Působil v roce 1917 jako vychovatel třináctiletého Prokopa IV. Lažanského. Bylo to spisovatelovo první zaměstnání. Nejen Chyše a krajina kolem nich se staly pro Čapka velkou inspirací. Objevují se ve hře Věc Makropulos, v Povídkách z jedné kapsy. V Krakatitu se hlavní hrdina dokonce jmenuje po jeho svěřenci Prokopovi a inspiraci pro své slavné dílo autor našel právě zde. Z krajiny kolem Stolové hory viděl totiž obří výbuch muničního skladu v plzeňské Škodovce. 

Občerstvení

Určitě si nenechte ujít návštěvu restaurace Zámeckého pivovaru. Kromě piva Prokop vám nabídnou i zajímavý jídelní lístek s českou klasikou. 

Výlet vlakem

Pojedete-li vlakem, vystupte v železniční stanici Chyše. Od zastávky na na zámek půjdete pěšky 1,2 km. Trasa na mapě.

Parkování a přístupnost

Auto můžete zaparkovat na Žižkově náměstí v Chyších. Z náměstí zámek uvidíte, je vzdálen necelých 200 metrů.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.