Tato vyhlídka má mezi rozhlednami tak trochu výjimečné postavení. Nejde o rozhlednu jako takovou. Torzo původního hradu posloužilo coby nejvhodnější místo k postavené nevysoké vyhlídkové věže, která však otevírá naprosto jedinečný pohled do údolí Tiché Orlice. Uvidíte nejen nedaleký Letohrad a Ústí nad Orlicí. Jako na dlani zde budete mít i Orlické hory a malebnou krajinu jejich podhůří.
V druhé půli 13. Století založil na levém břehu Tiché Orlice Oldřich z Drnholce hrad. Brzy na to přešel do královského majetku. Krátce zde byl pánem i Záviš za Falkenštejna. Ten však byl na příkaz krále popraven a jeho majetek zkonfiskován. Hrad tedy opět připadl koruně a posléze Zbraslavskému klášteru. Následuje nepříliš šťastné období hradu, kdy se ho úkladem zmocnil Haiman z Dubé. Během husitských válek byl dobit. Nový pán Jan Městecký z Opočna se ovšem přidal na stranu kališníků a tak byl hrad znovu dobit a vypleněn.
Tepve Jan Kostka z Pardubic roku 1451 nechal hrad opravit a lépe opevnit. Příbuzensky byl spjatý s rodem Pernštejnů, kteří hrad vlastnili po následujících několik generací. Pro dluhy ho však museli prodat Adamovi Hrzánovi z Pardubic. To už ale studený a nepřívětivý hrad nesloužil jako sídlo a pomalu chátral. Lanšperští poddaní hrad pojali jako zdroj stavebního materiálu, což mu v 18. Století zasadilo poslední ránu.
Asi nejznámnější pověstí,která se váže k hradu Lanšperk je ta o čertově mostě. Prý nechal tehdejší pán čerta stavět most z Lanšperka na nedaleký hrad Žampach. Ukrytý kohout však svým zakokrháním zmařil čertovo dílo a most spadl.
Dnes najdete na hradním kopci již jen zbytky severních plášťové zdi a pozůstatky sklepení. Nádvoří, respektive prostor tehdejšího hlavního paláce je pohřben pod sutí a nánosy zeminy hustě porostlé trávou a náletovými dřevinami. V severozápadní části zdi je postavena vyhlídková vížka, z jejíhož vrcholu se vám jako na dlani otevře údolí Tiché Orlice.
Hrad je velmi dobře přístupný. Byť se nechází na kopci, je v samém centru stejnojmenné obce.
Na zříceninu hradu se můžete vydat i vlakem. Železniční stanice Lanšperk se nachází 1,3 km od hradu. Ze stanice se na hrad dostanete po zelené trase.
V podhradí se můžete občerstvit v hostinci Na Podhradí.
Zaparkovat můžete volně v obci.
Na již zmíněný Žampach můžete vyrazit buď autem nebo po některé z turistických stezek. V Letohradě můžete pro změnu navštívit Muzeum řemesel.
Kontaktní údaje
Dolní Dobrouč
+420 465 543 111
obecniurad@dolnidobrouc.cz
www.dolnidobrouc.cz
Severní Morava a Slezsko Krásná
České Švýcarsko Děčín
Krušné hory a Podkrušnohoří Chomutov
Východní Čechy Litomyšl
Východní Čechy Lipovec
Východní Čechy Jarošov
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.