Městský památkový okruh Svitavy

Svitavy, Svitavsko, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Ve Svitavách na Pardubicku se projděte unikátním Památkovým okruhem. Navštívíte místa, kde se ve městě psala historie. Máte šanci vidět více než 30 památek. Upoutá vás náměstí, jež se množstvím stavebních slohů řadí ke skvostům měšťanské architektury.

Autor článku: Radomír Němeček, 22. května 2024

Vydejte se pěšky na prohlídkovou trasu za krásami Svitav

Památkový okruh vás dovede k více než třem desítkám svitavských památek. Vydejte se na téměř 6 km prohlídkovou trasu a nechte se okouzlit geniem loci města, kde zanechala historie stopy v podobě prastarých kostelů, pozoruhodného kláštera, soch, sousoší, památkové zóny na náměstí, hřbitovů, škol a řady dalších veřejných staveb. Všechny svitavské památky jsou součástí okruhu.

Městská památková zóna na náměstí

Náměstí ve Svitavách je příkladem stavitelského boomu v minulosti. Pyšní se podloubími na obou stranách. Uvidíte Starou radnici s osmibokou věží a městským znakem na čelní fasádě. Původně renesanční Dům u Mouřenína z 16. století je nejstarší stavbou. Architektonické slohy náměstí vás dovedou k působivému Ottedorfovu domu. Sloužil jako největší německá knihovna na Moravě. Dnes je v něm Muzeum esperanta. Nepřehlédnete ani budovu spořitelny, Mariánský sloup a Kostel Navštívení Panny Marie, z jehož věže se rozhlédnete po krajině.

Budete obdivovat rezidence i muzeum

Na prohlídkové trase vás dále upoutají honosné rezidence jakými jsou Budigova vila, Sponerova (Ettlova) vila, Langerova vila s parkem Jana Palacha, Albrechtova vila. Mezi nejnavštěvovanější památky stojí Městské muzeum a galerie. Čeká vás expozice praní a výstava Hledání hvězdy Davidovy, věnovaná rodáku Oskaru Schindlerovi, zachránci 1200 Židů. Zaujme i mechanický vyřezávaný betlém. Na trase jsou pamětní desky, budete obdivovat zbytky městského opevnění s baštou a další památky.

Kde zaparkovat

Na náměstí Míru je dostatek parkovacích míst.

Možnosti občerstvení

Navštivte např. Šenk u Viléma na náměstí Míru.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více