Dřevěná rozhledna Boika

České Lhotice, Železné hory, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Autor fotky: Vladimír Dvořák

Rozhledna Boika nedaleko Nasavrk je vyvrcholením naučné stezky po stopách Keltů v Železných horách. Z její vyhlídky můžete za hezkého počasí shlédnout nejen zdejší malebnou krajinu, ale i masiv Krkonoš , Orlických hor, masiv Králického Sněžníku a Jeseníky.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. září 2020

Po stopách Keltů

Stavbu rozhledny iniciovalo občanské sdružení Boii z nedalekých Nasavrk. Je navržena záměrně v duchu prastarých keltských staveb, aby  nerušila svým vzhledem okolí a zároveň  instinktivně vytvořila spojnici mezi současností a dávnými věky, kdy byl tento kraj domovem keltského kmene. O bohatém osídlení Kelty, jejich kultuře a osudu dodnes vypovídají bohaté archeologické nálezy v okolí.  

Rozhledna v srdci Železných hor

Tato malebná 14,5m vysoká dřevěná stavba stojí na okrají malé obce České Lhotice v nadmořské výšce 528 m.n.m. Byla postavena celkem nedávno a to v roce 2006. Je celoročně volně přístupná. Bývá označována jako srdce Železných hor. A není to vůbec daleko od pravdy.  Vzhledem k tomu, že stojí v nitru chráněné krajinné oblasti, skýtá celoročně vskutku překrásný výhled. 

foto: Vladimír Dvořák

Vzhůru na Boiiku

Pokud nechcete pohodlně dojet autem až do českých Lhotic, zaparkujte ho klidně v Nasavrkách. Celkem nenáročnou vycházkou velmi dobře značenou stezkou dojdete k rozhledně po 1,5 kilometru. Od rozhledny můžete pokračovat dále a dokončit celou keltskou stezku, která Vás zavede zpět do Nasavrk, viz níže náš tip na výlet. Na dvanácti zastaveních se dozvíte i něco o životě a kultuře Keltů. Na výlet se můžete vydat s kočárkem i na kole. 

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Nejbližšší možnost občerstvení se nabízí v Nasavrkách.

Parkování

Zaparkovat se dá kousek od rozhledny.

Poloha na mapě

Tipy na výlet

Samotná stezka začíná v Nasavrkách u nasavrckého zámečku. Zde je instalována keltská  expozice „Po stopách Keltů“ s místními archeologickými nálezy.Sbírka je neustále doplňována a rozšiřována.  Pokud sem zamíříte v září nebo v říjnu, zastavte se v Kaštance. Přírodní památka, více než hektar kaštanovníků setých s jedlými plody, má za sebou více než dvouset letou historii. S příchodem podzimu tak můžete nasbírat a doma upéct kaštany ze stromů, které dovezl sám kníže Auersperg.  Stezkou se dál dostanete k pozůstatkům velkého keltského oppida. Krása Železných hor vás uchvátí v každém ročním období.  Občanské sdružení Boii v Nasavrkách rovněž postupně buduje kopii keltského sídliště, kde pro návštěvníky v průběhu sezóny pořádá kulturní a vzdělávací akce. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

České Lhotice
+420 469 677 566
nasavrky.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Vyhlídky
  • pro dva
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Východní Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.