Zámek Vrchotovy Janovice
Vrchotovy Janovice, Česká Sibiř, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Zámek Vrchotovy Janovice je spjat se jménem baronky Sidonie Nádherné, mecenášky a organizátorky kulturního života. Zámek leží ve stejnojmenné obci v benešovském okrese.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Po stopách velikánů nejen kulturního života

Původně gotická tvrz získala renesančními, barokními a novogotickými úpravami přestavbami podobu krásného zámku, který se stal místem, kde se setkávaly významné osobnosti tehdejšího kulturního i politického dění. Zámek navštívil například Karel Čapek, Adolf Loos, Max Švabinský, Karl Kraus a mnozí další včetně básníka R. M. Rilkeho, se kterým si byla Sidonie Nádherná blízká. 

foto: nm.cz

Zámek vám představí významné osobnosti, dobové reálie i unikátní sbírku zvonů

V prostorách zámku můžete shlédnout stálé expozice „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“, „Společnost v Čechách 19. století“ a „České zvonařství“. První z nich připomíná významné osobnosti literárního světa, které na zámku pobývaly. Druhá představuje řadu dobových reálií, mezi nimi například nábytek, obrazy, šaty, hračky a mnohé další. Expozice českého zvonařství je situována do prostředí bývalé vodní tvrze a můžete zde spatřit velkou část sbírky zvonů Národního muzea. Některé vás překvapí svou velikostí, další, maličké, svojí roztomilostí. Přímo na místě můžete slyšet hlasy zvonů a zvonkoher.

foto: nm.cz

Zámek umožňuje prohlídku i zrakově postiženým

Zámek mohou navštívit i lidé se zrakovým postižením a nevidomí. Prohlídka pro ně určená je v doprovodu průvodce a umožňuje prostřednictvím hmatových a prostorových pocitů přiblížit místo a jeho historii. Zámek umožňuje vstup s vodícími psy. Tuto prohlídku je třeba si objednat předem.

Občerstvení

Občerstvení vám nabídne staročeská restaurace Na Rychtě.

Vlakem na zámek

Vlaková stanice Vrchotovy Janovice se nachází 1,2 km od zámku. Trasa na mapě

Parkování

Parkoviště je vzdáleno asi 100 m od zámku. Ve stejné vzdálenosti je zastávka autobusu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nedaleká obec Votice vám nabídne řadu zajímavých památek. Na náměstí můžete vidět Mariánské sousoší, na místě bývalého františkánského hřbitova kopii Jeruzalémského Božího hrobu, kostel sv. Václava, či třeba zachovalý židovský hřbitov s obřadní síní, ve které se nalézá stálá expozice Židé a židovské památky na Voticku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Vrchotovy Janovice
Vrchotovy Janovice
vrchotovy.janovice@nm.cz
http://www.nm.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Zámky
  • Když prší
  • Pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Romantické cestování
  • Architektonické památky
  • Pro dva
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Vyberte si ubytování

Penzion Skály

Královéhradecko Teplice nad Metují

10/10
Cena od 490 Kč do 590 Kč

Penzion Satelit

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

9.5/10
Cena od 420 Kč do 560 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více