Zámek Vrchotovy Janovice

Vrchotovy Janovice, Česká Sibiř, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Zámek Vrchotovy Janovice je spjat se jménem baronky Sidonie Nádherné, mecenášky a organizátorky kulturního života. Zámek leží ve stejnojmenné obci v benešovském okrese.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Po stopách velikánů nejen kulturního života

Původně gotická tvrz získala renesančními, barokními a novogotickými úpravami přestavbami podobu krásného zámku, který se stal místem, kde se setkávaly významné osobnosti tehdejšího kulturního i politického dění. Zámek navštívil například Karel Čapek, Adolf Loos, Max Švabinský, Karl Kraus a mnozí další včetně básníka R. M. Rilkeho, se kterým si byla Sidonie Nádherná blízká. 

foto: nm.cz

Zámek vám představí významné osobnosti, dobové reálie i unikátní sbírku zvonů

V prostorách zámku můžete shlédnout stálé expozice „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“, „Společnost v Čechách 19. století“ a „České zvonařství“. První z nich připomíná významné osobnosti literárního světa, které na zámku pobývaly. Druhá představuje řadu dobových reálií, mezi nimi například nábytek, obrazy, šaty, hračky a mnohé další. Expozice českého zvonařství je situována do prostředí bývalé vodní tvrze a můžete zde spatřit velkou část sbírky zvonů Národního muzea. Některé vás překvapí svou velikostí, další, maličké, svojí roztomilostí. Přímo na místě můžete slyšet hlasy zvonů a zvonkoher.

foto: nm.cz

Zámek umožňuje prohlídku i zrakově postiženým

Zámek mohou navštívit i lidé se zrakovým postižením a nevidomí. Prohlídka pro ně určená je v doprovodu průvodce a umožňuje prostřednictvím hmatových a prostorových pocitů přiblížit místo a jeho historii. Zámek umožňuje vstup s vodícími psy. Tuto prohlídku je třeba si objednat předem.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Občerstvení vám nabídne staročeská restaurace Na Rychtě.

Vlakem na zámek

Vlaková stanice Vrchotovy Janovice se nachází 1,2 km od zámku. Trasa na mapě

Parkování

Parkoviště je vzdáleno asi 100 m od zámku. Ve stejné vzdálenosti je zastávka autobusu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nedaleká obec Votice vám nabídne řadu zajímavých památek. Na náměstí můžete vidět Mariánské sousoší, na místě bývalého františkánského hřbitova kopii Jeruzalémského Božího hrobu, kostel sv. Václava, či třeba zachovalý židovský hřbitov s obřadní síní, ve které se nalézá stálá expozice Židé a židovské památky na Voticku.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.