Zřícenina hradu Cimburk

Koryčany, Chřiby, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: klub přátel hradu Cimburk

Pět kilometrů od obce Koryčany se na návrší v chřibských lesích nachází rozlehlá zřícenina hradu Cimburk. Kouzelné místo nad vodní nádrží láká k návštěvě.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2020

Švédům se sice ubránil, ale pak pustl

Z památkového objektu hradu Cimburk ze 14. století se podařilo zachránit pozůstatky paláce a okrouhlé věže s hradbou a válcovou věží. V průběhu historie hrad, postavený ve stylu francouzské gotiky, měnil podobu. Byl přestavován a opravován. Několikrát ho obléhali, ale  i Švédům se ubránil. Na konci 17. století hrad ztratil fortifikační účel. Od počátku 18. století byl označován jako pustý.

foto: Igor Zehl

Na prohlídku zříceniny s tištěným průvodcem

Zřícenina, kterou vytrvale už čtvrt století opravuje a udržuje spolek Polypeje, stojí za prohlídku. A to celoročně. U pokladny si vyzvednete tištěného průvodce a můžete se vydat po vyhlídkové trase. Vede po šíjové hradbě pod strážnou věží a je opatřena zábradlím. Naskytne se vám nezapomenutelná podívaná na Chřiby. Zvláště  třeba v barevném podzimu. V areálu zříceniny se pracuje. Uvidíte rekonstrukci v přímém přenosu. Během sezony se můžete stát i účastníky řady pořádaných kulturních akcí.

Pověst: O studánce Panímíse

Magické místo vrchoviny Chřiby je opředeno pověstmi. Například o jedné ze studánek se traduje, že proud studené vody, který tekl do lesního dolíku, vytvořil mísu. Pán z Cimburka si vzal za ženu chudou dívku z lidu. Jeho příbuzní se chtěli ženy zbavit, a tak ji chodili do ledové vody namáčet tak dlouho, až zchřadla. Studánka získala jméno Panímísa.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Cestou na hrad budete míjet studánku Paní. Je upravená a má dřevěnou stříšku. Vodu si naberete z tůňky. U zříceniny hradu Cimburk je pokladna, kde vám uvaří třeba čaj. Svačinu si rozhodně do batohu radši přibalte.

Parkování a přístupnost

Po příjezdu do Koryčan se od kostela vydejte směrem na Vřesovice. Dojedete na parkoviště U křížku, kde necháte vůz. Z parkoviště se vydáte po žlutě značené turistické trase. Zhruba po kilometru dojdete k rozcestníku. Od něj je to ke zřícenině po zelené už jen 300 m.

Poloha na mapě

Kam po prohlídce hradu?

Cestou ze zříceniny si prohlédněte Kozla a Kazatelnu
Z Cimburku se můžete vydat po zeleně značené turistické cestě na výlet ke skalním útvarům Kozel a Kazatelna. Po kilometru dojdete k rozcestí. Odtud se vydáte po červené vpravo 400 metrů k útvaru Kozel. Téměř u cíle narazíte na zastřešený přístřešek s informační tabulí. Pak se před vámi rozprostře mohutná skalní věž z pískovce a slepenců. Zvětrávání způsobilo bizarní tvary a možná tu uvidíte trénovat horolezce. Vrátíte se zpět k rozcestí. Kousek za ním narazíte na studánku U mísy. I zde je zastřešený přístřešek. Voda je dobrá a místo je turisticky hojně využívané. Od studánky půjdete po červené půl kilometru ke Kazatelně. Osamocený skalní útvar z pískovce je vysoký 6 m a vystoupáte na něj po schůdkách ve skále. Od Kazatelny půjdete po červené cyklotrase na parkoviště U křížku 1,7 km.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.